Tramwaj do Piecek-Migowa


Tramwaj na Piecki-Migowo
plansza informacyjna
Projektanci oraz spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne ujawniają szczegóły projektu nowej trasy tramwajowej, która połączy pętlę Siedlce z dzielnicą Piecki-Migowo oraz przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Brętowo.

Przebieg
Na etapie przygotowań do realizacji trzeciego etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej postanowiono, że trasa będzie się rozpoczynać na pętli Siedlce, która zostanie przebudowana na węzeł integracyjny łączący w sobie pętlę tramwajową, autobusową oraz parking park&ride. Z tego miejsca dwutorowa linia dotrze ulicami Kartuską, Nowolipie, Rakoczego do dzielnicy Piecki-Migowo. Przebieg trasy w znacznym stopniu zdeterminowany jest układem drogowym dzielnicy Piecki-Migowo, który został zbudowany w latach 80. XX wieku wraz z pasem rezerwy terenowej pod torowiska tramwajowe.

Do PKM Brętowo tylko dortmundem

Sieć transportu zbiorowego
przy nowej trasie.
Przedmiotem dalszych analiz był przebieg trasy od skrzyżowania ulic Rakoczego i Bulońskiej w kierunku przystanku PKM lub wzdłuż ulicy Bulońskiej, do skrzyżowania z Myśliwską. Ostatecznie inwestycję podzielono na dwa etapy. W etapie IA powstanie kompletna, dwutorowa linia tramwajowa od pętli Siedlce do przystanku PKM Brętowo, gdzie możliwa będzie wygodna przesiadka tramwaj <–> pociąg. Przy przystanku PKM nie będzie pętli tramwajowej, co oznacza, że na tym odcinku będą eksploatowane wyłącznie tramwaje dwukierunkowe. Spośród taboru ZKM Gdańsk, taką funkcjonalność posiadają obecnie tylko używane tramwaje typu N8CNF. Decyzja podyktowana jest lokalnymi warunkami terenowymi oraz pozostawieniem możliwości rozbudowy linii tramwajowej wzdłuż szlaku PKM w kierunku Strzyży w dalszej perspektywie czasowej. Linia PKM jest obecnie projektowana w ramach zadania realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Piecki i Migowo nie będą jednak skazane na używane wozy dwukierunkowe. Na skrzyżowaniu Bulońska/Rakoczego zabudowany będzie docelowy układ torowy z odgałęzieniem w ulicę Bulońską oraz połączeniem Bulońska <-> PKM Brętowo. Do


Makieta przystanku PKM Brętowo
autorstwa Pawła Wróblewskiego.
momentu realizacji etapu IB wozy jednokierunkowe będą mogły zawracać w tym miejscu tak jak na trójkącie nawrotnym. Tym samym praktycznie przesądzone jest uruchomienie na nowej trasie co najmniej dwóch linii tramwajowych – jednej do przystanku PKM Brętowo (obsługa taborem dwukierunkowym), drugiej do skrzyżowania Rakoczego/Bulońska (w obsłudze tabor jednokierunkowy, m.in. tramwaje Swing).

Etap IB będzie prawdopodobnie realizowany w późniejszym czasie, zależnie od możliwości finansowych Miasta Gdańska. Nadal nie jest jednak wykluczona jednoczesna realizacja wraz z etapem IA. Etap IB obejmie budowę odcinka w ciągu ulicy Bulońskiej, od skrzyżowania z Rakoczego do skrzyżowania z Myśliwską. Na końcu tego odcinka powstanie tymczasowy trójkąt nawrotny. Podobnie jak przy przystanku PKM, tradycyjnej pętli nie będzie w tym miejscu z uwagi na brak rezerwy terenowej oraz planowane przedłużenie ulicy Bulońskiej wraz z trasą tramwajową w kierunku Jasienia i dzielnicy Gdańsk Południe. W opinii autora niniejszej notatki, zastosowanie trójkątów nawrotnych do zawracania taboru jednokierunkowego jest zasadne. Unika się w ten sposób budowy koszto- oraz terenochłonnej pętli, z założeniem przebudowy, likwidacji lub wyłączenia obiektu z regularnej eksploatacji po kilku latach.

Torowisko na całej trasie będzie wydzielone, na podsypce tłuczniowej, z podparciem szyny na podkładach strunobetonowych. Długość peronów przystankowych wyniesie 35 metrów.

Trasa tramwajowa do dzielnicy Piecki-Migowo i Brętowa to jedno z zadań Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, etap IIIB. Prace projektowe ruszyły w maju br., a zakończą się do czerwca 2012 roku.

W listopadzie 2011 organizowane są ogólnodostępne spotkania informacyjne dla mieszkańców dzielnicy Piecki-Migowo. Pierwsze odbyło się 8 listopada, kolejne zaplanowano na 14 listopada o godz. 17:00 w Liceum Ogólnokształcącym nr XX przy ul. Dobrowolskiego 6.

Uwagi mieszkańców i pasjonatów
Projekt nowej trasy tramwajowej budzi niemałe kontrowersje, co widać i słychać w środowisku trójmiejskich pasjonatów transportu zbiorowego, ale jeszcze bardziej dało się usłyszeć na spotkaniu z mieszkańcami 8 listopada. Burzliwym dyskusjom nie było końca. Podstawowe, najczęściej podnoszone wady projektu:
» Brak możliwości zawrócenia tramwaju na pętli Siedlce od strony Piecek-Migowa. Zatrzymanie ruchu na ulicy Kartuskiej będzie skutkowało wstrzymaniem kursowania tramwajów od Śródmieścia, aż po same Piecki-Migowo.
» Niskobudżetowa technologia budowy torowiska. Szczególnie w pobliżu zabudowań mieszkalnych celowe byłoby zastosowanie jednej z technologii zakładających ciągłe podparcie szyny oraz zabudowę humusem lub nawierzchnią bitumiczną. W efekcie uciążliwość tramwaju pod postacią hałasu i drgań zostałaby znacznie zminimalizowana.
» Nie przewiduje się odcinków wspólnych tramwajowo-autobusowych w pasie torowiska. Takie rozwiązanie zastosowane przynajmniej w obrębie przystanków, znacznie zmniejszyłoby uciążliwość przesiadek. Zabudowa toru nawierzchnią bitumiczną umożliwia ponadto łatwy przejazd pojazdów uprzywilejowanych.
» Perony przystankowe o długości 35 metrów skutecznie zablokują możliwość eksploatacji pojazdów dłuższych niż tramwaje Swing na nowej trasie. Ewentualna przebudowa przystanków będzie kosztowna i czasochłonna.


Pierwszy odcinek nowej
trasy wybudowany
w związku z przebudową
skrzyżowania Kartuska/Nowolipie.
  
Rezerwa terenowa pod trasę tramwajową. Za wyjątkiem przystanków końcowych przy przystanku PKM Brętowo
i przy ulicy Myśliwskiej, nie będzie potrzeby przeprowadzenia rozbiórek ani prac ziemnych o znacznym zakresie.
Widoczny na zdjęciach układ drogowy powstał w latach 80. XX wieku. Szerokie arterie 2x2 utworzyły dogodne połączenia
nowo powstałego blokowiska na obszarze dawnych wsi Piecki i Migowo ze śródmieściem i innymi dzielnicami Gdańska.


Ostatnia aktualizacja: 2011-11-13 10:44:39

Tylko zarejestrowani użytkownicy są uprawnieni do publikowania komentarzy.
Autor: Komentarz:
bybys17
13.11.2011 14:55
jakoś "... do Piecek-Migowa" kojarzy mi się z błędem. Nie lepiej na Piecki-Migowo czy też do Piecków-Migowa? :)
marcinc
13.11.2011 15:06
Skoro już chcesz się czepiać to chociaż argumentuj jakoś sensownie...
pawels
13.11.2011 15:24
W pełni zgadzam się z uwagami. Może przesadzam, ale chyba praktycznej byłoby to puścić na początku(jeden przystanek dalaj) do PKM Niedźwiednik skąd są autobusy do innych dzielnic, co wiąże się z większymi możliwościami przesiadek. Nie mogę się doczekać PKM i nowej trasy tramw.
marcinc
13.11.2011 16:28
Myśl o PKM jako o kręgosłupie komunikacyjnym tego rejonu => wycięcie większości autobusów z leśnego odcinka Słowackiego. Właściwie wszystko poza 110 będzie można ubić.
Wojciik
13.11.2011 21:26
Może ZKM do czasu otwarcia trasy do PKM Brętowo , zakupi jakieś nowe wagony dwukierunkowe i w pełni niskopodłogowe. Np. Takie Tramino w wersji dwukierunkowej. (pomarzyć można) :)
pawels
13.11.2011 22:18
To chyba marzenie ściętej ...
marcinc
14.11.2011 00:16
Są bardziej palące potrzeby, na czele z NG Stogów. uhh, żebym tylko nie wywołał flejma z lasu ;-)
pawels
14.11.2011 01:27
Heh, to skrajnie niebezpieczny temat ;-).
Groneq97
14.11.2011 14:48
A może jakieś dwukierunkowe skody...
pawels
14.11.2011 15:14
Jak pokazały ostatnie wydarzenia, skody chyba nie są najlepszym/bezpiecznym rozwiązaniem. Nie ma teraz co gdybać, trzeba czekać na rozwój sytuacji. IMHO zamiast tego załego marketingowego cyrku z PKM możnaby to zrobić jako zwykłą rozbudowe sieci tramwajowej, chyba że inaczej nie idzie zdobyć pieniędzy z UE.
japan
14.11.2011 21:28
Sorry, ale czy na chwilę obecną wybudowanie normalnej pętli przy PKM Brętowo nie byłoby jednak tańsze niż wszystkie korowody z ew. zakupami wozów dwukierunkowych, budową odnogi w Bulońską? Nie przesadzajmy z "lokalnymi warunkami terenowymi", bo tego typu twierdzenie to typowy "niedasizm". Bezpieczeństwo trójkątowania Swingiem czy czymkolwiek o podobnych gabarytach po Bulońskiej pomijam.
bybys17
14.11.2011 21:50
@marcinc: zwracam honor, aczkolwiek "do Piecek" jakoś dziwnie brzmi.
1234
15.11.2011 00:12
@Japan : Po pierwsze, żaden zakup wozów dwukierunkowych nie jest konieczny(46xN8C). Po drugie, nie widzę problemu i niebezpieczeństwa w trójkątowaniu wozów tym bardziej, że posiadają tylne pulpity.
gnysek
15.11.2011 11:50
A jednak będą nowe dwukierunkowe: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Tramwaj-na-Morene-zawroci-bez-petli-n53015.html
marcinc
15.11.2011 12:53
@gnysek: chyba inaczej interpretujemy zwrot "planuje się"... Zresztą stosowny zapis wśród zadań GPKMIIIB znajduje się od dawna.
Pod odpowiedzią 1234 do Japana podpisuję się.
ququ
15.11.2011 15:01
"Niestety dla takiego rozwiązania konieczny jest tabor całkowicie dwukierunkowy. Gdańsk posiada 46 takich pojazdów, zwane potocznie Dortmundami. Są one jednak stare (ok. 30 lat)" - haha, obudzili się
marcinc
15.11.2011 16:09
Gdyby dwukierunkowce i ślepe krańcówki były przyjęte do wdrożenia w czymś co można by nazwać długookresową strategią rozwoju gdańskiej komunikacji tramwajowej, to Swingi byłyby dwukierunkowe, przy Nowej Łódzkiej nie byłoby pętli i nie trzeba by bawić się w żadne trójkąty. Istniejące pętle też byłyby powoli zwijane, a nie remontowane.
Tymczasem pytanie, co tu jest przyczyną, a co skutkiem? N8C zakupiono z myślą o ślepej krańcówce PKM Brętowo czy też zdecydowano się na takie rozwiązanie infrastrukturalne korzystając z niejako bonusowej funkcjonalności helmutów? :-)
Niemniej uważam, że w tych warunkach brak nowoczesnych dwukierunkowców jest problemem małej wagi.
P.S. Istnieją tramwaje częściowo dwukierunkowe? ;-)
cichy
15.11.2011 19:26
Można by przyjąć że jeden ze składów w Poznaniu jest częściowo dwukierunkowy [105NaDK], gdyż ma kabiny po dwóch stronach, a drzwi tylko po jednej. Wykorzystywany do dziś dzień na liniach wahadłowych.
tomek77
15.11.2011 21:45
Mam nadzieję że wydłużenie linii tramwajowych do Nowej Łódzkiej i Moreny pociągnie za sobą większą ilość tzw. pojazdów do ruchu których wymaga się od ZKM.
pawels
15.11.2011 22:05
@tomek77: Oczywiste jest, że trzeba będzie zwiększyć ilość jednostek w ruchu, nie ma innego sensownego rozwiązania.
gnysek
16.11.2011 11:27
@marcinc: a N8C nie zakupiono tylko dla tego, że były tanie i zadbane a dwukierunkowość tutaj nie ma nic do rzeczy? Bo ja mam wrażenie, że po prostu drugich drzwi nie usunięto "bo może kiedyś się przydadzą".
marcinc
16.11.2011 13:22
@cichy: taki zestaw jest (całkowicie) dwukierunkowy, jest za to jednostronny.
@gnysek: dobrze myślisz. Pytanie zawarte w moim komentarzu było retoryczne.
@tomek77: wozów w ruchu tyle samo, wszystko co pół godziny w szczycie ;-) Oczywiście liczba ta zostanie zwiększona.
chester
18.11.2011 20:20
to może zastosujmy patent z lokomotywowni wachlarzowych i zbudujmy tam obrotnice? ;)
E11
27.11.2011 21:17
Dziwię się, że jeszcze w żadnym artykule nie padł zwrot "Niestety stare stopiątki nie będą mogły korzystać z nowego torowiska".
Wojciik
27.11.2011 21:54
Ciekawe czy stopiątki doczekają otwarcia trasy na Migowo.
bybys17
27.11.2011 22:41
myślę że 06205 doczeka :) ale już nie odwiedzi (chyba że na lawecie :P)
chester
28.11.2011 16:44
ewentualnie jako doczepka do Helmuta ;)
marcinc
28.11.2011 18:32
@E11: zmieniła się dość mocno struktura parku taborowego od momentu otwarcia trasy na Chełm. Nie będzie już takich problemów, jakie były wtedy.