Będą 4 kolejne helmuty


N8CNF #113
      W dniu 25 czerwca 2011 zamawiający unieważnił postępowanie w związku z "istotną zmianą w planach inwestycyjnych Zamawiającego" źródło

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku ogłosił przetarg na modernizację 4 pojazdów trójczłonowych, dwukierunkowych typu M8C lub równoważnych. M8C to pojazdy wąskotorowe, stąd wykonawca będzie musiał przebudować wózki na normalnotorowe.
Modernizacja pojazdu obejmie:
» zmianę członu środkowego na niskopodłogowy;
» wymianę ścian czołowych na nowoczesne;
» wymianę okien w członach A i B;
» wymianę laminatów ścian bocznych oraz sufitu wewnątrz członów A i B;
» wymianę siedzeń pasażerskich w członach A i B a także foteli motorniczego;
» renowację drzwi i stopni pasażerskich w członach A i B;
» malowanie zewnętrze oraz wewnętrzne pojazdu;
» montaż klimatyzacji w kabinie motorniczego w członie A;
» montaż urządzeń elektronicznych, w tym modułu radiowego sterowania zwrotnicami, rejestratora zdarzeń, komputera pokładowego, kamer (8 szt.), tablic informacji pasażerskiej, kasowników, urządzenia sterującego kasownikami oraz tablicami.

        Jak wynika z nieoficjalnych jeszcze informacji, modernizowane pojazdy dla Gdańska pochodzić będą z niemieckiego Augsburga. W Augsburgu eksploatowanych jest 12 takich tramwajów. [Galeria zdjęć augsburskich M8C] Nie jest wykluczone, że ZKM Gdańsk zakupi cały tuzin pojazdów. Oprócz szerokości toru, do której są przystosowane, pojazdy różnią się od dortmundzkich połówkowymi odbierakami prądu oraz dodatkowymi drzwiami w członie środkowym. Augsburskie M8C są ponadto młodsze, bo wyprodukowane w latach 1985-1986.

      Specyfikacja zamówienia przewiduje demontaż członu C i montaż w jego miejsce nowej konstrukcji z niską podłogą. Zdaniem autora niniejszej notatki, celowe byłoby pozostawienie członu C w niezmienionej postaci oraz montaż sekcji niskopodłogowej jako dodatkowy, czwarty człon. Podobne pojazdy, oznaczone jako GT10NC-DU kursują w niemieckim Duisburgu. Wydłużone tramwaje charakteryzują się podwyższoną pojemnością przy odpowiednio dużej liczbie otworów drzwiowych. Taka modernizacja prawdopodobnie byłaby jednak droższa i bardziej skomplikowana dla wykonawcy, który musiałby wykonać człon niskopodłogowy z całkowicie nowych elementów oraz zamontować dodatkowy wózek jezdny. Obecnie montowane człony z niską podłogą powstają z wykorzystaniem elementów pierwotnej konstrukcji.


Źródła: http://zkm.pl/przetargi/17052011_modernizacja_wagonow/siwz.pdf

Ostatnia aktualizacja: 2011-05-18 12:28:48


Brak komentarzy.
Tylko zarejestrowani użytkownicy są uprawnieni do publikowania komentarzy.