Dziesięć Swingów już nad Motławą


120NaG #1021
Już 10 tramwajów typu 120NaG Swing z bydgoskiej Pesy obsługuje linie 6 i 11 - bo tylko tam możemy spotkać nowe niskopodłogowce. Gdy Swingów będzie więcej, trafią także na inne trasy, jak choćby na linię 2. Jazdy próbne oraz przejazdy promocyjne pokazały, że jest to możliwe od strony technicznej.

Pięć kolejnych wagonów na różnych etapach produkcji mogli zobaczyć członkowie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego podczas wizyty w bydgoskiej fabryce spółki PESA.

Jak przebiega produkcja tramwaju Swing? W telegraficznym skrócie proces ten można zamknąć w trzech etapach:

1. Montaż konstrukcji - spawanie szkieletu tramwaju z profili zamkniętych oraz innych elementów tworzących dach, ściany boczne czy ściany czołowe. Zespawany szkielet jest poddawany piaskowaniu, zabezpieczany antykorozyjnie oraz sprawdzany pod kątem zgodności z projektem oraz wytrzymałości.

2. Wyposażenie szkieletu w instalację elektryczną, kompletne wnętrze, laminaty zewnętrzne, szyby, drzwi, montaż gotowych wózków jezdnych budowanych równolegle przez podwykonawcę - spółkę Skraw-Mech wchodzącą w skład holdingu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.
Firmy zewnętrzne produkują liczne elementy pojazdu - m.in. tak fundamentalne jak silniki trakcyjne, przetwornice trakcyjne, siedzenia pasażerskie, drzwi, system informacji pasażerskiej, kasowniki. Dostawy od podwykonawców są tak zaplanowane by utrzymany był stały zapas części a produkcja odbywała się bez przestojów.

3. Kompletny tramwaj jest testowany statycznie oraz dynamicznie, na torze próbnym zlokalizowanym na terenie zakładu produkcyjnego. Dzięki temu odbiorca otrzymuje sprawny pojazd, który z lawety zjeżdża o własnych siłach i samodzielnie dociera do zajezdni a w ciągu maksymalnie dwóch dni wyrusza na linię.

Nie sposób całkowicie wyeliminować wypadki i kolizje z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. Takie zdarzenia nie mogą ominąć także najnowszych pojazdów. Do pierwszej kolizji z udziałem wozu typu 120NaG, której konsekwencją jest dłuższy przestój tramwaju doszło 8 marca, w godzinach porannych.
Wyjeżdżający z zajezdni Wrzeszcz wóz 1017 uderzył w bok wagonu 105Na 1327 opuszczającego pętlę Strzyża. Tramwaj Swing wykoleił się.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, motornicza wagonu 1017 w momencie zderzenia wykonywała czynności niezwiązane z prowadzeniem pojazdu.

Wóz 1017 doznał nieznacznych uszkodzeń zewnętrznych - zniszczone elementy laminatowe. Tramwaj musi być jednak przebadany pod kątem możliwych uszkodzeń konstrukcji wynikających z siły oraz charakteru uderzenia.

Lista dostarczonych Swingów wraz z patronami:
1011 - Daniel Gralath
1012 - Władysław Czerny
1013 - Jan Heweliusz
1014 - Jan Uphagen
1015 - Daniel Gabriel Fahrenheit
1016 - Arthur Schopenchauer
1017 - Sat-Okh - Długie Pióro Stanisław Supłatowicz
1018 - Daniel Chodowiecki
1019 - Franciszek Mamuszka
1020 - Maurycy Ferber

Ostatnia aktualizacja: 2011-03-12 21:10:28


Brak komentarzy.
Tylko zarejestrowani użytkownicy są uprawnieni do publikowania komentarzy.