Strona główna » Przeróbka Przeróbki
Przeróbka Przeróbki


Rozjazd pojedynczy ZKM
Spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne ogłosiła przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy infrastruktury tramwajowej w ciągu ulic Siennickiej, Lenartowicza, od skrzyżowania z ulicą Elbląską do ulicy Sucharskiego, wraz z pętlą Przeróbka.
Przebudowane zostanie 4 337 metrów bieżących toru pojedynczego, w tym:
» 1408 mbtp na odcinku Siennicka/Elbląska - Siennicka/Suchy Dwór, torowisko na podsypce, podkłady żelbetowe,
» 2682 mbtp na odcinku Siennicka/Suchy Dwór - Lenartowicza/Sucharskiego, torowisko na podbudowie żelbetowej, ciągłe podparcie szyny.
» 247 mbtp na pętli Przeróbka, torowisko na podsypce, podkłady żelbetowe.
Wraz z robotami torowymi, wykonane zostaną roboty drogowe, elektroenergetyczne, mostowe i inne.

W ramach opisywanej przebudowy wdrożone zostaną rozwiązania dotychczas niestosowane w gdańskiej sieci tramwajowej:
» przebudowa przystanku tramwajowego "Głęboka" na przystanek tramwajowo-autobusowy, tj. z możliwością wjazdu autobusów na torowisko,
» przebudowa przystanków tramwajowych "Przeróbka", "Lenartowicza" na typ "wiedeński", tj. z podwyższeniem jezdni względem niwelety toru dla uzyskania krawędzi peronowej o pożądanej wysokości.
» montaż nowych wiat przystankowych wyposażonych tablice LED SIP na przystankach "Brama Żuławska", "Głęboka", "Przeróbka", "Lenartowicza".

Ponadto, specyfikacja istotnych warunków zamówienia zakłada odwrócenie ruchu tramwajów na pętli Przeróbka. Wówczas tramwaje jadące ze Stogów, jak i te zaczynające kurs na Przeróbce odjeżdżać będą z tego samego przystanku. Ze względu na odwrócenie ruchu tramwajów, na skrzyżowaniu Siennicka/Lenartowicza zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna.
Przewiduje się także przebudowę sygnalizacji świetlnej na remontowanym odcinku dla uzyskania pełnego priorytetu dla tramwaju.

W projekcie uwzględniony będzie montaż rozjazdu nakładowego między przystankami Akademia Muzyczna - Brama Żuławska, w celu umożliwienia prowadzenia ruchu tramwajami dwukierunkowymi do przystanku Akademia Muzyczna podczas przebudowy.

Oferty w przetargu na dokumentację projektową zostaną otwarte w dniu 4.09.2012.
Wykonawca zobowiązuje się do wykonania zamówienia w ciągu 231 dni (33 tygodni) od dnia zawarcia umowy.

źródło:
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia OPRACOWANIE KOMPLEKSOWEJ DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ ORAZ PEŁNIENIE NADZORU AUTORSKIEGO DLA ZADANIA PN: „PRZEBUDOWA INFRASTRUKTURY TRAMWAJOWEJ W UL. SIENNICKIEJ I UL. LENARTOWICZA OD UL. ELBLĄSKIEJ DO UL. SUCHARSKIEGO, W RAMACH GDAŃSKIEGO PROJEKTU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ - ETAP III C”. Sygnatura akt: PN-10/C/P3/2012,
dostępna w Internecie: http://www.gik.gda.pl/upload/attachments/file_siwz_projekt_siennicka_i_lenartowicza_ostateczna_jm_eb_160706.doc Dostęp w dn. 31.07.2012.


Komentarz autora notatki:
Szczególnie mieszkańców Stogów i Przeróbki ucieszy fakt, że zbliża się kompleksowy remont niewątpliwie najbardziej zniszczonego fragmentu gdańskiej sieci tramwajowej. Trasa tramwajowa na Stogi, z uwagi na zróżnicowany przebieg, stanowi pole do popisu dla zamawiającego jak i projektantów w zakresie stosowania rozwiązań przyjaznych pasażerom i tym samym zwiększających atrakcyjność oferty przewozowej.

W Gdańsku po raz pierwszy zbudowane zostaną przystanki typu wiedeńskiego, dotychczas spotykane m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, a po raz pierwszy, zgodnie z nazwą zastosowane w stolicy Austrii. Jest to jedno z rozwiązań, które ułatwia i czyni bardziej bezpiecznym dostęp do tramwaju na odcinkach niewydzielonych z jezdni. Przystanek autobusowo-tramwajowy "Głęboka" pozwoli na wygodną przesiadkę między autobusami linii 106, 111, 138, a tramwajami, bez konieczności przechodzenia między przystankami, ponieważ wszystkie pojazdy zatrzymają się przy tym samym peronie. Pozytywnie ocenić należy także montaż wiat przystankowych zintegrowanych z tablicami SIP. Dzięki temu można być (prawie) pewnym, że tablice będą dobrze widoczne na przystanku, w przeciwieństwie do tablic montowanych na osobnych słupkach, choćby na przystanku Wyspiańskiego. Rozwiązaniem godnym pochwały jest także odwrócenie pętli Przeróbka, dzięki czemu pasażerowie nie będą już dobiegać z przystanku linii 3,8 do podstawiającego się składu linii 9.

Te pozytywne zmiany nie mogą jednak przyćmić elementów przebudowy odstających od współczesnych standardów. Naganne jest uporczywe stosowanie torowiska podsypkowego na podkładach żelbetowych pośród zabudowy mieszkaniowej, tym razem na ulicy Siennickiej oraz na pętli Przeróbka. Szczególnie, że ulica Siennicka jest ciągiem dość atrakcyjnym wizualnie, a "cichy" tor o ciągłym podparciu szyny zabudowany humusem doskonale wpisywałby się w jej charakter.

O zapowiadanym "pełnym priorytecie" dla tramwaju nie wypowiadam się do momentu uruchomienia odcinka po przebudowie.




Zniszczone torowisko przy Moście Siennickim
Przystanek tramwajowo-autobusowy "Głęboka" może być rozwiązany podobnie do przystanków tego typu stosowanych w Bremie

Podstawową cechą przystanku przystanku "wiedeńskiego" jest podniesiony odcinek jezdni w jego obrębie, tak by ułatwić pasażerom wejście do tramwaju. Taka wysepka pełni dodatkowo funkcję uspokojenia ruchu.
Standardowy przystanek tramwajowy w Reims, Francja. Pod wiatą zawieszona jest dwu wierszowa tablica LED prezentująca informacje o najbliższych odjazdach tramwajów.


Ostatnia aktualizacja: 2012-07-31 17:16:36

Tylko zarejestrowani użytkownicy są uprawnieni do publikowania komentarzy.
Autor: Komentarz:
kowalski
31.07.2012 17:30
Wszystko pieknie, ale dlaczego robić coś połowicznie? Stogi to pies? Czy według włodarzy Gdańska linia tramwajowa konczy się przy Sucharskiego? Na Stogach remont jest równie konieczny, a nie zostanie wykonany.
Zapewne po to by nadal na Stogi nie puszczać "pestek" (tu już jestem złośliwy, ale szlag mnie trafia na takie "promowanie transportu zbiorowego")
marcinc
31.07.2012 17:39
"Na Stogach remont jest równie konieczny, a nie zostanie wykonany. "
Kto powiedział, że remont Stogów nie zostanie wykonany i o jakiej perspektywie czasowej mowa? Jeździmy do śmierci technicznej toru a potem puszczamy autobusy?
Innymi słowy: wniosek, że ogłoszony teraz przetarg na projekt do Sucharskiego oznacza pomięcie odcinka dalszego w planach inwestycyjnych jest błędny i niczym nieuzasadniony.
grunek1410
31.07.2012 19:40
czyli od momentu rozpoczęcia remontu 105-tki znikną z linii 3 i 8. Ciekawe co za układ komunikacyjny wymyślą spece z ZTM:)
Artur Szymczak
31.07.2012 19:48
Pewnie 3,8 do Akademii Muzycznej, 9 zawieszona albo do centrum i T8 Akademia-Stogi Plaża.
marcinc
31.07.2012 19:56
Uważam, że należałoby utworzyć przy AMuz "tymczasowe" (czyli takie najlepiej zamienione na stałe po zakończeniu remontu) przejście dla pieszych by nie gonić ludzi tunelami (i zmniejszyć ryzyko wypadku z udziałem pieszego przechodzącego nielegalnie), ale nikt "u góry" nie ma raczej odpowiednio dużych cojones na taki krok...
grunek1410
31.07.2012 20:08
9 pewno zawieszą:)Oni tak lubią. Powodem będzie mała przepustowość rozjazdu na Akademii Muzycznej.
bronksiu
31.07.2012 21:31
Taboru im wystarczy?
tomek77
31.07.2012 21:32
Ciekawe czy po remoncie puszczą Pesy. Podobno teraz nie mogą jeździć z powodu przekroczonej skrajni na Moście Siennickim.
Tramwaj w czasie remontu powinien dojeżdżać do Bramy Żuławskiej przecież tamten przystanek jest wyremontowany i SIP też tam jest.
Artur Szymczak
31.07.2012 21:35
@bronksiu- jeśli chodzi o tabor tramwajowy to zapotrzebowanie spadnie, jeśli chodzi o autobusowy to powinno wystarczyć (w końcu były dłuższe trasy zastępczych linii), najwyżej Warbus będzie uzupełniał braki.
maczek_sky
31.07.2012 22:19
Marcinie, ale to dopiero dokumentacja projektowa, a nie roboty budowlane. Także na remont, to my chyba poczekamy dopiero w 2014 roku, a w najlepszym razie pod koniec 2013 roku. Zauważ, że to dopiero etap IIIC, a nie IIIB, który nie wiadomo kiedy się zacznie.
marcinc
31.07.2012 22:46
Toć wiem, że dokumentacja. Czy gdzieś wyraziłem się błędnie? A te znaczki IIIB, IIIC raczej traktowałbym z przymrużeniem oka. Kwestia tylko tego kiedy będą złotówki i w jakiej ilości.
@tomek77: gdybyś pofatygował się sprawdzić w SIWZ, wiedziałbyś, że ruch tylko do AMuz ma uzasadnienie. Mianowicie przystanek Brama Żuławska też będzie przebudowany. "Wysadzanie w powietrze" prawie nowych przystanków już się zdarzało zresztą.
Wątek lekko przeczyszczony z komentarzy na poziomie trojmiasto.pl
pproniuk
01.08.2012 11:47
Widzę, że usunięto moje pytanie, więc pytam raz jeszcze lepiej poinformowanych - co z odcinkiem Okopowa-Br.Żuł ? ;)
kowalski
01.08.2012 14:51
Punkt XII SIWZ określa, że jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena brutto. Nie neguję, że czynnik ekonomiczny jest ważny, ale traktowanie tego jako jedyne kryterium jest dość niebezpieczne.
Wojciik
01.08.2012 16:15
@pproniuk: Odcinek Okopowa-Br.Zuławska w pierwotnej postaci jest od ok.20lat (Odcinek Akad.Muz - Br. Żuławska od 1995r.)
Artur Szymczak
01.08.2012 18:54
@kowalski-od dawna jest to popularna praktyka w publicznych przetargach.
Wojciik
01.08.2012 19:21
To powinni zmienić bo jak remont zostanie przeprowadzony jakością trasy na Łostowice to niech tego nie remontują bo się nie opłaca.
Artur Szymczak
01.08.2012 20:37
Jeśli remont w ogóle dojdzie do skutku, to jest powód do radości. Kwestia ceny na najwyższym (a właściwie jedynym) miejscu już nie raz była omawiana. Gdyby pod uwagę wzięto inne kryteria cena rośnie. Jeśli chodzi o Łostowice to był całkowicie nowy projekt BUDOWY (w którym były błędy, jak i w samym wykonaniu), moim zdaniem przebudowa nie wymaga aż takiej filozofii.
grunek1410
01.08.2012 22:00
Trochę z innej strony tematu. Ja to bym zoorganizował tak:
3 Akademia Muzyczna-Brzeźno- Zajezdnia Nowy Port
8 Akademia Muzyczna- Jelitkowo.
9 Oliwa- Chełm Witosa, dopełnienie 11 i ograniczonej 12.
Wszysktkie kursy 3 i 8 na Dortmundach, zatem zaoszczędzone wzkm i 105-tki przeznaczyłbym na powrót 10 na Siedlce w starej postaci. 12 w cyklu szczyt/pozaszczyt 10/20 . Oprócz tego 14 szczytowo jak dziś 10, 7 całodziennie w robocze w cyklu 10/20. I tak na remoncie Przeróbki powrócilibyśmy do " normalności " linii 10:)
maczek_sky
01.08.2012 22:28
Skoro planują odwrócenie kierunku pętli Przeróbka (pętla z lewoskrętnej na prawoskrętną - kierunek Stogi), to może ze Stogów też będzie można wjechać na pętlę, konstruując rozjazd? Jak wywnioskowaliście z SIWZu?
marcinc
02.08.2012 09:22
W SIWZ jest podana liczba rozjazdów i skrzyżowań torowych do zamontowania, która nie pozostawia żadnych wątpliwości.
Wojciik
02.08.2012 17:21
@Grunek1410: Jedno pytanie czy stopiątki doczekają tegoż remontu... ZKM ciągle szuka używanych wagonów poza granicami naszego kraju.
kowalski
09.08.2012 23:31
Z pomysłu przebudowy - odwrócenia kierunku ruchu na pętli Przeróbka wniskuję, że obiecywane niegdyś wydłużnie linii 9 do Stogów nie dojdzie ostatecznie do skutku?
Wojciik
10.08.2012 00:06
@kowalski: Kursowanie 9 nie ma nic do rzeczy. Pętle trzeba zmodernizować, a nie zaorać i zapomnieć. W wielu sytuacjach awaryjnych ta pętla jest naprawdę potrzebna. Nawet i do zepchnięcia na nią uszkodzonego składu.
kowalski
10.08.2012 09:47
@Wojcik, a czy ja napisałem, że pętla jest niepotrzebna? Ale odwracanei kierunku jazdy nie jest tu konieczne, a także nienajszczęsliwsze z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. A instalacja sygnalizacji swietlnej, spowalniającej ruch kołowy, tylko dlatego, że raz na pół godziny tramwaj będzie zjeżdżał na pętlę, to pomysł wybitnie poroniony. Prościej i taniej byłoby zainstalować automat do istniejącej zwrotnicy.
Wojciik
10.08.2012 10:24
@Kowalski: Zapewne ta sygnalizacja będzie sterowana jakąś pętlą indukcyjną. Więc zapewne będzie bez przerwy zielona dla jadących do/ze Stogów. Tylko w momencie wjazdu tramwaju na pętle zapali się czerwone.
Artur Szymczak
10.08.2012 18:03
@kowalski-równie ,,niebezpieczna" jest obecna pętla jak i ta przyszła. Co do sygnalizacji to zapewne będzie pętla indukcyjna.

Przedłużenie 9 do Stogów jest natomiast kompletnie niepotrzebne, obecna zdolność przewozowa linii 3 i 8 w zupełności wystarcza, a czasem jest aż za duża.
heland
10.08.2012 20:17
Musiała by to być w tym przypadku pętla indukcyjna + czujnik na samej zwrotnicy,aby reakcja na pętlę indukcyjną była tylko przy ustawionej zwrotnicy kierunek pętla.
marcinc
10.08.2012 20:42
My, ludzie, wysyłamy sondy na Marsa, więc to o czym piszesz Heland, na pewno byłoby wykonalne :)
kowalski
10.08.2012 23:51
@Artur Szymczak - przepraszam, ale nie mogę się zgodzić. Obecnie tramwaj zjeżdża na pętlę z toru na ulicy Lenartowicza, włącza się do ruchu na Siennickiej. Jest więc doskonale widoczny dla kierujacych pojazdami samochodowymi i rowerzystów. Pod względem bezpieczeństwa jest to ukłąd optymalny. A teraz spójrz na układ skrzyżowania Lenartowicza-Siennicka, nałoż na to nowy kierunek ruchu na pętli, a zobaczysz, że jest to wariant o wiele gorszy. I groźny. Dodam, że nie wierzę w pętlę indukcyją. Z powodu punktu XII SIWZ.

Druga kwestia. Zdolności przewozowe linii 3 i 8 nie są wcale, jak piszesz, "wystarczające, a czasem (...) za duża". Gdybyś musiał korzystać, że zdolność ta jest o wiele za mała.
Ale jest i inna kwestia. Stogi to jedyna dzielnica, która nie ma bezpośredniego połączenia z Wrzeszczem. Istotnego z uwago chcoażby na to, że Wrzeszcz od pewnego czasu przejmuje funkcję centrum miasta. Także stamtąd rozpoczynać będzie bieg Kolej Metropolitalna. Gdyby funkcjonowały - jak w innych miastach - węzły przesiadkowe, nie miałoby to większego znaczenia. Ale tak nie jest.
tomek77
11.08.2012 02:16
9 to fajna linia ale z coraz gorszym rozkładem. Obawiam się że skończy się jej... likwidacją. Zaczęli dobrze w obie strony przy PKP. Później zmienili powrót przez PKS a ostatnio rozkład co 20 minut. Ta linia powinna jeździć przed "stogowymi" a tymczasem często jeździ po pusta. Linii Śródmieście-Wrzeszcz jest wiele więc chyba nie trzeba tego specjalnie dopasowywać.
Wg mnie powinni zamienić linie 3 i 9. Trójka nie jest tak oblegana jak się wydaje. Zacznie się płacz Brzeźna ale nigdy nikomu się nie dogodzi.
Artur Szymczak
11.08.2012 07:51
@kowalski-nie będę się wykłócał co do bezpieczeństwa układu pętli, to kwestia względna.

Jednak zdolności są wystarczające, sam mieszkam niedaleko Stogów i korzystając z linii 111 przejeżdżam po ich trasie-są napełnione max w 70%. Gdybyś policzył zdolność przewozową do ludności to wychodzi, że Stogi mają ją większą niż Chełm!! Więc wcale nie jest o wiele za mała, może wiedza mieszkańców Stogów o organizacji TM jest o wiele za mała?
Wojciik
11.08.2012 10:48
@tomek77: był taki pomysł aby 3 kursowała do Przeróbki a 9 na Stogi. Ale co z tego jeśli motorniczowie 3 by zostali bez zaplecza socjalnego. Byś chciał jeździć ok. 8-10h bez dostępu do toalety czy w zimie nie móc se ciepłej herbaty zrobić? Bo ja nie chciał bym pracować w takich warunkach.
kowalski
11.08.2012 11:25
@Artur Szymczak - Wszystko pięknie, ale weź pod uwagę, że pojemność tramwajów obsługujących Stogi znacznie się skurczyła. Nie ma już składów potrójnych, dodatkowo jeden N8C (choć te stanowią mniej niż połowę wozów na liniach 3 i 8) jest o 25% mniejsza niż składu dwóch wagonów serii 105Na. A z linii tych korzystają także mieszkańcy Starego Przedmieścia, Długich Ogrodów, częściowo Dolnego Miasta.
A linia 111 już nie odciąża linii tramwajowych. I nic dziwnego, skoro posiada teraz tak idiotyczną trasę.
grunek1410
11.08.2012 13:28
@Wojcik - można zrobić 9 Strzyża-Stogi i 3 Nowy Port przez Brzeźno-Przeróbka. W ogóle układ tramwajów teraz w mieście jest dziadowski i nieoptymalny. Dodatkowe kursy 2 w dni powszednie, 8 i 12 całodziennie pokazują brak pomysłu ZTM. W tych slotach można by puścić jakieś inne linie. Nie pojęte jest dla mnie, że po Grunwaldzkiej śmiga 5 linii ( 5,6,9,11,12) a po Rzeczpospotlitej 2,5 linii ( 2,8 i te 0,5 to 4). Można by pomyśleć o jakieś linii Stogi-Wrzeszcz- Oliwa, Nowy Port-Brzeźno-Przeróbka, Jelitkowo-Zaspa-Stocznia-Siedlce. Numeracji by nie zabrakło byłaby jakaś 1,13,15,16 np. I wtedy te najbardziej wartościowe trajki typu 2,3,6,8,(7/10)*,12 jeździły by w cyklu 10/20. A uzupełniacze takie jak 1,4,5,9,11,13,14,(7/10)*,albo co 20 min całodziennie, albo szczytowo. Ale po co, sie nie da, sie nie chcę...
*- polega na tym, że nie wiem czy na dziś dzień podstawową linią NP-Cetnrum powinna być 7 czy 10
Wojciik
11.08.2012 15:40
Takie rozwiązanie by było iście europejskie. Ale obstawiam to że ZTM wyparł się zbyt małą liczbą WZKM do obsługi tylu linii.
marcinc
11.08.2012 15:54
Widzę, że niektórym nadal wydaje się, iż zarządzanie transportem zbiorowym jest nie trudniejsze niż w przeciętnej gierce z gatunku "strategia ekonomiczna". A może i prostsze, bo o stronie ekonomicznej też zapominacie.
Niech któryś mądry raz usiądzie i ułoży RJ dla swojej wymarzonej sieci:
- dla dni powszednich, sobót, świąt
- tak by wszystko jeździło w takcie (ok, nie wszystko, ale by nie było gorzej niż obecnie), a nie stadami
- tak by poprawić, ale nikomu nie pogorszyć (wtedy jako wirtualny dyrektor ZTM idziesz na wirtualny stryczek zbudowany przez mieszkańców)
- pamiętając o przepustowości pętli, skrzyżowań, przystanków...
- pamiętając o zapleczu socjalnym
- tak by wystarczyło wzkm (nie więcej niż obecnie)
- tak by nie przekroczyć obecnej, maksymalnej liczby wozów w ruchu.
A.d. dwóch ostatnich punktów - nie, to nie zależy od widzimisie ZTM.

Naprawdę, wymyślać trasy i nadawać im fajne numerki potrafi każdy w wieku 10+. Zapewniam, że potrafią także w ZTM, ale tam wiedzą, że "pomysł" to nie jedyny czynnik wpływający na kształt sieci TZ.
bybys17
11.08.2012 21:10
Czy wzkm z autobusów można przenosić na tramwaje? Bo jeżeli tak to moja propozycja jest taka. Likwidujemy zbędną 195 i z wolnego wzkm tworzymy 9 co 15 min.

Nie rozumiem po co ZTM na siłę kieruje 9 na 3-go Maja. Wystarczy postać i popatrzeć ilu ludzi tam wysiadających zmierza na PKS, a ilu na dół na Dw. Gł. O ile 2 mogłaby zostać, o tyle z 9 trzeba zrobić porządek. Jak na upartego ZTM chce obsługiwać PKS to niech puści 9 na Hucisko-Bramę Wyżynną, bo nie dziwi mnie nie tęga mina mieszkańców Stogów i Przeróbki kiedy stoją w 3 i 8 przeładowanej, a przed nimi ciśnie pusta 9.
grunek1410
11.08.2012 21:21
@marcinc: zapewniam Cię,że spokojnie bym Ci takie coś ułożył, spełniając obecną ilość wzkm, pojazdów i inne twoje warunki. Z napisaniem rozkładów może byłby problem z braku czasu,ale też by się dało. Obecna linia 2 Łostowice-Dw.PKP (wybrane przez DW.PKS)-Zaspa-Oliwa(wybrane kursy Jelitkowo) to jest materiał na 2 linie. Zrobię i Ci kiedyś podeśle. Nie sądzę,że ZTM Gdańsk nie potrafi, jednak to teraz jeżdzą 2 stadami na Zaspie i 12 stadami na Kartuskiej,a 8 stadami na Stogach. Kiedyś ten swój projekt opracuje. Ps.aktualny szczytowy stan pojazdów to 102?Gdzie można dowiedzieć się oficjalnie ile wzkm dziennie trajki pokonują? Trzeba analizować rozkład ręcznie, czy na jakimś BIP-ie można się dowiedzieć?
tomek77
11.08.2012 21:28
9 przez PKS jest ponoć dla paru urzędasów dla których spod PKP jest za daleko. Wg mnie to ciche zwijanie tej linii. Wiadomo że nikt się nie pofatyguje na PKS jak ma częstszy takt 3 i 8 przy PKP. I tak małą frekwencją wytłumaczy się zamknięcie linii.
Po0myślec że jeszcze 4 lata temu w międzyszczycie na tramwaj trzeba było czekać 10 minut bo 8 i 13 kursowały co 20 minut. Czy ZTM chce żeby te czasy wróciły. Ostatnio jest dużo lepiej ale np. kosztem godzin 5-6 rano gdzie bardzo obcięto kursy i ludzie jeżdżą jak sardynki.
kowalski
11.08.2012 23:31
@marcinc - rozważmy sprawę linii 14. Owszem, miałaby sens jako linia uzupełniająca w szczycie - ale nie kosztem linii dojeżdżającej d o k ą d ś. Zabieranie części kursów z dzielnicy i oddawanie ich do centrum to kiepski pomysł, zniechęca do korzystania z komunikacji miejskiej a zachęca do powrotu do samochodu. A nie o to chyba chodzi.
Sam niestety byłem zmuszony wrócić za kółko. Nie mogę sobie pozwolić na spóźnienia do pracy, z powodu notorycznych awarii tramwaju, pęknięć szyn, albo dlatego, że tramwaj po prostu nie przyjechał. Śmierdzieć potem też nie mam ochoty i nie mogę - a taki jest efekt podróży tramwajem zapchanym po dach.
Jeżeli transport publiczny w Gdańsku ma zyskać większe znaczenie i popularność trzeba będzie to i owo zmienić. Liczbę wozokilometrów także.
tomek77
11.08.2012 23:45
W takim Hamburgu poza godzinami szczytu w środkach komunikacji miejskiej jest pustawo. I nikt nie zżyma się na "wożenie powietrza", wzkm itd. Jeśli Gdańsk stać na 35 nowych tramwajów po 7 mln sztuka to i stać na więcej wzkm. Czasy wożenia śledzi już minęły.
Artur Szymczak
12.08.2012 08:42
Linia 9 osiąga spore napełnienia na odcinku Opera-Strzyża. Aby zrobić ukłon mieszkańcom Przeróbki wystarczyłoby puścić ją przy Dworcu PKP i tyle.

@kowalski-na każdą głupią decyzję znajdzie się równie idiotyczna wymówka-ja dojeżdżam codziennie aż do Gdyni, z Twoich okolic i spóźnienie mi się NIGDY nie zdarzyło (jeżdżę rok), zawsze mam miejsce siedzące i wygodę.
marcinc
12.08.2012 10:50
@bybys17: nie można przenosić wzkm. Na 3 maja w obu kierunkach musi jeździć jakiś tramwaj i nie podlega to dyskusji :)
@grunek1410: dane możesz próbować wyciągnąć z ZTM lub ew. zgłoś się do mnie a spróbujemy coś zdziałać.
@tomek77: nie jest to zwijanie linii :)
@kowalski: masz wiedzę jak wiele osób korzystało z połączenia NP/Letnica/Młyniska - Siedlce? I teraz zastanówmy się ilu z nich stwierdziło, że konieczność jednej przesiadki w godzinach pozaszczytowych jest takim dramatem, że zamiast TZ, będą podróżować samochodem?
Do dalszej części komentarza ciężko mi się ustosunkować. Tego typu ogólnikowe wypowiedzi, że tramwaj/autobus zły, zepsuty, śmierdzący a samochód fajny zawarte są w co 2 komentarzu pod artykułami o TZ w portalach informacyjnych i zupełnie nic z nich nie wynika. Nawet to, że niezadowoleni pasażerowie stanowią większość. Bo tak nie jest.
@tomek77: j.w. Wrzuć raz na jakiś czas informację o przepełnionym kursie (data, godzina), a najlepiej wyślij też stosowną informację do ZTM. Wtedy będziemy mieli pole do dyskusji. Ja niestety korzystam z komunikacji tramwajowej nieregularnie, więc siłą rzeczy nie doświadczam dantejskich scen :)
@A.S.: żyjecie Panowie w dwóch alternatywnych rzeczywistościach najwyraźniej ;)
Artur Szymczak
12.08.2012 11:29
Już kiedyś robiłem obliczenia nt napełnień i zdolności przewozowych linii na Stogi względem mieszkańców, z czego OBIEKTYWNIE wyszło, że Stogi mają doskonałą komunikację tramwajową. Niech kolega ,,kowalski" również zrobi takie badania i przedstawi OBIEKTYWNE wyniki, a nie ogólnikowe marudzenie, które pasuje do moherowej babci aniżeli człowieka znającego się na TZ.
kowalski
12.08.2012 12:22
@marcinc - bardziej szczegółowo: lipiec br, trzykrotnie na odcinku Stogi Pasanil-Brama Żuławska korzysytałem z trzech tramwajów, ponieważ dwak kolejno ulegały awariom.
Autobus linii 111 trasę Nowotna-Dworzec Główny pokonywał niegdyś w około 18 minut, obecnie ponad 30, ponieważ objeżdża teraz także Dolne Miasto, w zamian za zlikwidowaną linię 121. Dawniej na "111: kursowały autobusy 16,5 metrowe, obecnie 11 metrowe, przy nieznacznie tylko większej częstotliwości (co 30 minut, dawniej co 40).
grunek1410
12.08.2012 15:16
@marcinc- by wzkm się zgadzały na 3 maja to mogliby puścić tam jedną linię kursującą stale przez cały dzień, w obu kierunkach. Np. jakąś linię Strzyża-Chełm. W tej chwili na 3 maja mamy jednokierunkowo 9,jednokierunkowo 14, wybiórczo 11 i wybiórczo 2. A jakby linia nr 1 rel. Jelitkowo-Zaspa-Opera-3 maja-Chełm-Łostowice jeździła tam co 20 min przez dni powszednie to byłoby gorzej z wzkm? 2,9 i 11 można by puścić przez PKP cały czas. Co do sensowności 10 i 14. 14 ma sens przy założeniu, że w Gdańsku niefunkcjonują bilety jednoprzejazdowe, a tylko czasowe. W obecnej sytuacji dawny pasażer 10 musi płacić więcej ( droższy bilet) za 12+14 niż wcześniej za 10...itd,itp. Z tym projektem to popracuje i dalej napiszę.
Artur Szymczak
12.08.2012 16:06
@kowalski-nadal piszesz pierdoły:)

Linia 111 z Nowotnej do Dworca jedzie 28 minut maksymalnie, a nie żadne ,,ponad 30", ponadto często na Dworcu kierowcy robią postój wyrównawczy, bo czas jest wystarczający.

Zmiana trasy 111 to kompromis żądań mieszkańców Stogów i Górek, gdy chcieli koniecznie połączenia z Dworcem.

Dawniej na 111 kursowały na brygadach autobusy 18-metrowe, a na dodatkach 14.6 metrowe, obecnie 12 metrowe (skąd wziąłeś te swoje kosmiczne liczby?!). Nigdy w większej częstotliwości, a autobusy przegubowe były ponieważ więcej ludzi dojeżdżało do Stoczni Rybackiej, Conrada i Wisła. Co prawda przydałyby się na dodatkach dłuższe wozy, ale budżet ZTMu z gumy nie jest.


Ponadto, nie dość że piszesz wymysły nt długości wozów to sam sobie przeczysz ,,przy nieznacznie tylko większej częstotliwości (co 30 minut, dawniej co 40).
kowalski
12.08.2012 16:46
@Artur Szymczak - Ikarus 280 - długość 16500 mm. Długość 18 metrów posiadał Ikarus 283, a tych nigdy w Gdańsku nie było. Mercedes O405 - długość 11500 mm. Zgadza się?
Pierdoły to piszesz sam, nikt ze Stogów ani Górek nie domagał się, żeby "111" kursował przez Dolne Miasto, a jedynie przywrócenia pierwotnej trasy, z chwilą, kiedy przestał istnieć oficjalny powód skrócenia jej do Łąkowej, czyli gdy wydzielono pas dla autobusów. A skoro najpierwe autobusy długie zdjęto ze 111, można je także przywrócić, prawda?
Artur Szymczak
12.08.2012 16:58
@Jeśli chodzi o długości to 0405 ma długość 11.79 metra... ale to jest nieistotne. Ponadto brałem pod uwagę ostatnie wozy kursujące na linii przed zmianami, a nie ileś tam lat temu.

Mieszkańcy, jak sam zaznaczyłeś, domagali się powrócenia ,,pierwotnej trasy", jednak ZTM nie miał tyle pieniędzy na wzkm i postanowił połączyć 2 linie w jedną.

Autobusy długie można przywrócić, jednak teraz kasa na nie przeszła na linię 110. Bardziej preferowałbym jeden dodatek w szczycie (standardowy) lub dodatkową brygadę. Poza szczytem na 111 nie ma tłoków, więc przeguby są pomysłem chybionym-najlepsza byłaby standardowa brygada, która poza szczytem przeszła by na 120 (ta linia jeździ już bardziej napełniona). Jeszcze innym pomysłem byłoby uruchomienie całodziennej 120 z małą częstotliwością w celu odciążenia 111 na odcinku Centrum-Łąkowa.
bybys17
12.08.2012 18:01
ZTM mógłby jeszcze po majstrować z Dolnym Miastem. Moim przykładem byłoby puszczenie przez DM linii 166, 178 i 186. 166 (w kier. Rafinerii po południu jest pusta) w szczycie odciążyła by 111, a 178 i 186 dodałyby częstotliwości. Tylko w tej bajce zapomniałem o jednym, o korkach na ul. Toruńskiej...
Artur Szymczak
12.08.2012 18:12
@bybys17-właśnie, świetny wniosek na końcu:) Korek na Toruńskiej potrafi generować spokojnie opóźnienia rzędu 10 minut, co na początku długiej trasy 186 nie jest najlepszym pomysłem. Ale 178 przez DM nie jest najgorszym pomysłem.
kowalski
12.08.2012 18:31
@Artur Szymczak - wzkm zostały obcięte na 111 przy skróceniu trasy, więc nie trzeba było szukać dodatkowych.
@bybys17 - dobry pomysł, 111 mógłby przy tym wreszcie odzyskać swoją normalną trasę.
grunek1410
12.08.2012 19:07
Powinno się wrócić do całodziennego 120 co 30 min. Żadne tam 111,186,178 przez Łąkową.Można by pomyśleć nad wydłużeniem 120 do Szafarnii - z Łąkowej pojechać mogłoby to przez Podwale Przedmiejskie, przy Stadionie GKS-u wjechać w Elbląską i tak jak 111 jeździ z Górek, przez Elbląską-Szopy-Kamienną Groblę by wracał. Przystanek początkowo/końcowy gdzieś przy kościele Barbary. Wtedy ta linia byłaby od całego Dolnego Miasta, i żadne tam miksy 111,178 i tak dalej nie musiałyby być w Dolne Miasto mieszane....
Artur Szymczak
12.08.2012 19:33
@grunek-ok, tyle, że to są o wiele wyższe koszta aniżeli objazdowa 111. Jeśli chodzi też o temat Dolnego Miasta to nurtuje mnie, dlaczego wszystkie nocki (oprócz N8) jadące przez Podwale Przedmiejskie zajeżdżają na Dolne Miasto, skoro wymiany pasażerów prawie tam nie ma...
bybys17
01.09.2012 12:08
@Artur: Nocne linie w Gdańsku to jest masakra. W wakacje al. Havla jadą cztery linie nocne (N0, N1, N4, N13), a Traktem jedna (N5 która pęka w szwach weekendami) czy nie warto by zaoszczedzić i pieniędzy, i czasu pasażerom, i puścić N13 przez trakt-małomiejską? Okrężna trasa N13 przez Chełm jest beznadziejna, jeszcze te kółka na skrzyżowaniach z Havla/Łostowicką i W-Z... To samo z DM. N9 powinna jeździć wzdłuż torów, a nie Toruńską.

Darujcie se komentarze nt. Oruni zwłaszcza Małomiejskiej, wszyscy wiedza co i jak tam jest. Odpowiednio monitorowany pojazd i dobrze przygotowany kierowca porządku zawsze dopilnuje. A komisariat jest niedaleko
Wojciik
01.09.2012 12:25
No na Przegalinie łatwo zarobić w trąbe za przeproszeniem. A nocka, pusta i tak jest. A autobus na Małomiejskiej nie będzie stał nie wiadomo ile . Więc dobrym rozwiązaniem było by N13 przez Małomiejską.
bybys17
01.09.2012 18:21
Ogólnie to ja bym widział linie nocne w ten sposób: wszystko (nie dot. N2) kończy bieg na Dworcu czyli: N1 Orunia grn. - ... - Dworzec Główny, N12 Dworzec Gł. - ... - Osowa PKP,
N4 Jaworzniaków - ... - Dworzec Gł.
N14 Dworzec Gł. - ... - Jelitkowo. Jasno i czytelnie. A nie linia łącząca np. Osowę i Orunię Górną z sześcioma podpunktami. No to mnie dobija.
Artur Szymczak
01.09.2012 20:47
@bybys- mi się podoba tak, jak jest. Nie ma tak wielkiego popytu, aby były dwie linie, jedna w zupełności starczy (jest po prostu taniej). To mieszkańcy powinni się uczyć korzystać z komunikacji miejskiej, a nie KM iść na ustępstwa niewiedzy (a wręcz głupocie) ludności.

@Wójciik- przejedź się lepiej N6 przez Nowy Port, N4 przez Gospody albo N1 przez Sopot i wtedy pisz, gdzie można ,,zarobić w trąbę". N9 i N7 to najspokojniejsze linie nocne, po 23 żywej duszy nie ma, a miejscowi-mimo pijaństwa nie szukają zaczepki wśród nieznajomych. Pomijając, to zawsze i wszędzie można oberwać, sęk to wyczuć kiedy można sobie na co pozwolić.
bybys17
01.09.2012 21:07
Chciałem napisać o jasności i czytelności, ale skumałem o co chodzi, że krótka linia częściej by jeździła, lub dłuższe postoje na końcowym miała. Nie zmienia to faktu że należałoby przeformować KM Nocną, zwłaszcza na południu. N1 i N4 przez Chełm/Ujeścisko, N13 przez Trakt-Małomiejską. N9 tak jak N8 przez Podwale Przedmiejskie. N7 niech zostanie z N11 i jakiś takt zrobi na DM.
bronksiu
01.09.2012 21:20
@AS: przez Gospody to N6 jeździ...
N1 to mogłoby częściej jeździć. Takt 80 min to stanowczo za rzadko...
Artur Szymczak
01.09.2012 21:50
@bybys- całkowita zgoda, co do DM to wywalić N7,N9 i N11, a zostawić N8- ma równomierny takt i kojarzy się z 111, która jeździ tam za dnia.

@bronksiu-N4 również ma kursy przez Gospody, ja wiem co piszę.

Co do N1 to w zupełności starcza w dzień powszedni, w weekend wystarczy przegub.
bybys17
01.09.2012 22:01
@Artur: A jeszcze mi powiedz co myślisz o pomyśle z N13? Moje szacunki wyniosły takie coś: Obecnie: przystanki: 19, czas (olimpijska-kampinowska- Dw. Gł): 26min, km: 11. Przez Małomiejską: przystanki: 18 (przy czym 2 przystanki na 100% mają zerowy obrót nocny), czas: 21-23min. km:9. Strasznie mnie boli fakt że nocna linia dubluje dwie (okazyjnie nawet trzy) linie nocne.
Artur Szymczak
01.09.2012 22:03
@bybys- jak najbardziej się zgadzam z tą koncepcją (na logikę), jednak ZTM robił w tym roku badania na N5 i jak widać doszli do wniosku, że na Trakt ta linia starczy.
marcinc
01.09.2012 22:17
O żesz Ty! Chyba wyjdę dziś na noc przed blokiem posiedzieć. Bo z okna N4 nie widzę, ale widocznie jedzie szybciej niż 122,148,N6. Tak szybko, że nie "zdanżam" zauważyć. Usiądę bliżej to może się uda :) I jakiegoś łoma wezmę na wszelki by trąby bronić w razie coś!
bronksiu
01.09.2012 22:48
@AS: N4 ma kursy przez Gospody, ale nie ulicę, tylko przystanek. Znajduje się on w ciągu ul. Pomorskiej.
Wojciik
01.09.2012 22:53
@Artur: przez całe wakacje korzystałem z linii nocnych i dalej żyje. Ani razu nie było żadnej przykrej sytuacji. Nawet na N1 przez SOPOT-GDYNIĘ było spokojnie.
marcinc
01.09.2012 23:02
99% historii o liniach nocnych to mity, tudzież pojedyncze incydenty wyolbrzymione do problemu występującego w sposób ciągły. Przecież w tych czasach o każdej "akcji" trąbiłyby media...

Każdy koncert życzeń proszę (już po raz kolejny) popierać konkretnymi argumentami, najlepiej w kontekście realnego udogodnienia dla pasażerów i realnie występującej potrzeby. Czas wyjść z piaskownicy :)
bybys17
01.09.2012 23:46
@marcin: zgadza się, trojmiasto.pl by od razu pisało, praktycznie każdą pierdołe opiszą :)
Wojciik
02.09.2012 11:18
Tam tak, opisać gadające SIPy przy Dworcu po 3 miesiącach ich działania. Na liniach dziennych potrafi być niebezpieczniej niż nocnych!
Artur Szymczak
02.09.2012 22:11
Zgodzę się, że w nockach jest bezpiecznie, JAK JUŻ to pijany element zdarza się GŁÓWNIE w liniach przebiegających przez puby itp. @Wójciik-sam zacząłeś kwestię ,,dostania w trąbę".
Wojciik
03.09.2012 08:39
@Artur: Ale tylko w kwestii Wyspy Sobieszewskiej. (ŚWIBNO, PRZEGALINA) Lubi tam patologia wsiąść w ostatnie 112 lub N9 a nie zatrzymać się w jakimś miejscu pomiędzy przystankami, i ich nie wypuścić grozi oberwanie na pętli. A często jest tam tak że Radio nie działa bo brak zasięgu. I to tak się zdziała jak okradną i telefonu kom. Nie zostawią.
Artur Szymczak
03.09.2012 13:47
@Wójciik-skończ już pieprzyć głupoty, nigdy nie słyszałem o napaści na kierowcę na Wyspie Sobieszewskiej, jest wręcz przeciwnie-pijaki owszem, wsiadają ale są to zwykle przejażdżki po piwo do pobliskiego sklepu aniżeli z zamiarem kradzieży. To jest DUŻA różnica. Szkoda, że jeśli jesteś taki obeznany nie napiszesz NOTORYCZNYCH kradzieży/napadów na prowadzących na Gościnnej albo Stogach.
Wojciik
03.09.2012 14:46
Każda dzielnica w Gdańsku nie jest święta. Ale akurat Wyspa Sobieszewska ma swój specyficzny klimat.
Artur Szymczak
03.09.2012 14:55
@Wójciik - zgoda, jednak pierdołą jest, że dochodzi tutaj częściej do awantur, ja mam inne zdanie.
bronksiu
05.09.2012 10:23
żródło: http://tnij.org/r1ch

Oferty złożone w przetargu

1. Sudop Polska 2,19 mln zł - najdroższa oferta
2. Biuro Inżynieryjnych Usług Projektowych 1,453 mln zł
3. Progreg 805 158 zł
4. Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu 1,099 mln zł
5. Tebodin Poland 847 470
6. Mott MacDonald 360 021 - najniższa oferta
7. Ardanuy Polska 1,127 mln zł
8. Schuessler-Plan Inżynierzy 1,23 mln
9. Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego 848 700
10. Transprojekt Gdański 1,054 mln

O, to jednak NIE będzie BPBK? 360 tys. to chyba wyjątkowo korzystna oferta.
maczek_sky
05.09.2012 18:04
@bronksiu - 360 tysięcy, to chyba podejrzanie niska oferta. Spójrz na rozrzut cen.
Wojciik
05.09.2012 18:27
Podejrzanie. Od 360tyś do 2,2mln zł. Być może przetarg był ustawiony pod nich. A w finalnej dokumentacji projektowej zapewne będzie dużo błędów. Geodeci itp. nie są tani.
bronksiu
05.09.2012 18:54
IMHO PZP powinno być _zupełnie_ inaczej skonstruowane. Powinno z miejsca odrzucać dwie skrajne oferty. Najdroższą i najtańszą. I dopiero wtedy, po odrzuceniu najtańszej i najdroższej oferty powinien być wyłaniany wykonawca.
Artur Szymczak
05.09.2012 19:23
@bronksiu-to byłoby całkowicie niesprawiedliwe.
kowalski
05.09.2012 19:28
@Artur Szymczak - a dlaczego? Jak ktoś szacuje tak nisko - podejrzanie nisko - to jest duże prawdopodobieństwo, że zrobi bubla. Jak ktoś szacuje znacząco wyżej od pozostałych, jest duże prawdopodobienstwo, że zwyczajnie zawyża cenę. Stąd odrzucenie ofert ekstremalnych jest dla zleceniodawcy pewnym zabezpieczeniem prze kantem.
Artur Szymczak
05.09.2012 19:49
Panowie Adwokaci, przepis pozwalający odrzucić rażąco niską cenę już istnieje... ,,Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający zobowiązany jest odrzucić ofertę zawierającą rażąco niską cenę realizacji zamówienia publicznego w stosunku do przedmiotu zamówienia."
Wojciik
05.09.2012 21:43
Jak to u nas w kraju jest teraz na topie. Wybierają najtańszą oferte potem płaczą że muszą dopłacać bo firma wykonująca zlecenie bankrutuje.
tomek77
07.09.2012 17:31
Jeśli o mnie chodzi to mogliby wybrać nawet najdroższą ofertę. Coś się należy tej części miasta po latach zapomnienia i pomijania w inwestycjach przez miasto.
bronksiu
15.10.2012 22:09
Projekt wykona Progreg sp. z o. o. za 805 158 zł
źródło: http://www.gik.gda.pl/upload/attachments/file_wyniki_internet_5e9221.pdf