Mszana Dolna
Mszana Dolna
Mszana Dolna | Kolej
Dworce Upadłe: Mszana Dolna

Linia nr 104 Chabówka - Nowy Sącz

Ruch pasażerski wstrzymany w 2006 roku.

Na odc. Chabówka (skansen) - Mszana Dolna regularnie kursują pociągi retro PKP Cargo.
Na odc. Mszana Dolna - Marcinkowice sporadyczny ruch turystyczny i towarowy.
Na odc. Marcinkowice - Nowy Sącz (zelektryfikowanym) ruch turystyczny i trochę większy towarowy.

Linia umarła śmiercią naturalną. Kręta górska trasa, nawet dobrze utrzymana (obecnie 30 km/h) nie zapewniłaby szybkiego dojazdu do większych miast Małopolski. W konfrontacji z samochodem i busem połączenie nie miało szans przetrwania. Zresztą cała Małopolska, z racji fatalnego kształtu sieci kolejowej, to raj dla przewoźników autobusowych.

Jest jednak szansa, że jeszcze będzie przepięknie. PLK pracuje nad projektem nowej linii Podłęże - Piekiełko, która pozwoliłaby skrócić czas jazdy Kraków - Zakopane do ok. 1,5h i Kraków - Nowy Sącz do 1h. Linia nr 104, zelektryfikowana i zmodernizowana do Vmax 80-120 km/h, byłaby fragmentem tego połączenia. Stacje takie jak Mszana Dolna zyskałyby nowe życie. Plan wydaje się w naszych warunkach kosmiczny. Zakłada wybudowanie 58 kilometrów nowej linii na 160 km/h, z 11 tunelami i 7 estakadami oraz modernizację linii nr 104 (74,5 km) z budową 1 estakady i 2 tuneli. Szacowany koszt to 8,9 mld zł. O ile temat linii Podłęże - Piekiełko wraca jak bumerang od wielu lat, często wyśmiewany jako kiełbasa wyborcza, to tym razem realną szansą na sukces są środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Decyzja o tym, które inwestycje otrzymają dofinansowanie, powinna zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Chciałbym móc za jakiś czas odkopać to zdjęcie i zrobić pełen radochy edit rozpoczynający się od słów: "Udało się!" ;)Mszana Dolna. 25.07.2015. Pociąg specjalny ROSc 33013 rel. Chabówka - Nowy Sącz.
SP42, SP42-260, PKP, PKP Cargo, dworce upadłe, lipiec, lato
Dodano: 14.08.2015 21:54 | Obejrzeń: 7525 | Nadesłane przez: marcinc
Komentarze
Wojciik
Użytkownik
17.08.2015 11:39
W końcu na polskiej kolei coś zaczyna iść do przodu..
jarua
Użytkownik
17.08.2015 12:21
Na szczęście w temacie Podłęże-Piekiełko idzie gruby lobbing. Choć dziś projekt widnieje na liście rezerwowej w Krajowym Programie Kolejowym, jest spora reprezentacja instytucji (samorządy i organizacje pozarządowe) i ludzi (w tym indywidualne uwagi do KPK), którzy ponad podziałami politycznymi walczą o wpisanie na listę podstawową. A jak już nawet Dziwisz poparł, to chyba jest szansa :D