Strona główna / Komunikacja miejska / Kolekcja Autobusów Zabytkowych i Karetek / Kokoszki
Kokoszki
Kokoszki

Dworce Upadłe: Kokoszki

Linia nr 234 Kokoszki - Stara Piła

Ruch pasażerski wstrzymany w 1973 roku.
Linia czynna w ruchu towarowym do chwili obecnej.

Bezpośrednią przyczyną wstrzymania ruchu pasażerskiego było odcięcie toru w kierunku Gdańska Osowy, który kolidował z pasem startowym budowanego lotniska w Rębiechowie. Nie było już podstaw ekonomicznych do utrzymywania pociągów osobowych na odcinku Stara Piła - Kokoszki. Lada moment pożegnamy kolejny fragment dawnego połączenia Kokoszki - Gdańsk Osowa : odcinek od Matarni do bocznicy szlakowej Gdańsk Osowa Grupa Ożarów. Z linii korzystały pociągi z paliwem lotniczym, które będą teraz kursować po PKM.

Co ciekawe, nigdy nie zmieniono nazwy stacji na "Gdańsk Kokoszki" (stacja w granicach miasta od 1973 r.).

Teoretycznie możliwe byłoby połączenie Kokoszek z PKM przez wbudowanie rozjazdu między Kokoszkami a Kiełpinkiem i odbudowę kilkuset metrów toru. Niektóre pociągi z Gdańska do Kartuz i Kościerzyny mogłyby kursować przez Starą Piłę i Żukowo Zachodnie, zamiast przez Port Lotniczy. Jednak ta koncepcja raczej nie obroniłaby się ekonomicznie.



Gdańsk Kokoszki. 17.05.2015. Zielony Autosan pełen podłości świętuje żółtego chwile słabości. Uczestnicy i szef wozu wie o co chodzi ;)
Poprzedni fotohalt w Kokoszkach PKP zaliczałem niecałe 12 lat temu. Wtedy ze wspaniałym 2256 w roli głównej.
W 2009 roku byliśmy tu jeszcze pociągiem Arrivy, który promował przyszłą Kolej Metropolitalną. Oczywiście nie gwarantując, że ta kiedykolwiek dotrze do Kokoszek :)

/Kolekcja Autobusów Zabytkowych i Karetek #GD 25G #dworce upadłe #maj #wiosna

14.08.2015 21:53 11125 marcinc

Komentarze
Użytkownik
17.08.2015 13:58
M O Ż E jednak obroniłaby się ekonomicznie. W okolicach Starej Piły (Leźno, Przyjaźń) powstaje nowa zabudowa (jednorodzinna, ale często w formie osiedli). Kokoszki są nie tak małą dzielnicą mieszkaniową, a do tego jest tam wiele zakładów przemysłowych (Weyerhouser, Delphi, GKBD) i magazynów (ProLogis, Gieronimo Martins, Centrostal). Gdyby takt pociągów kursujących trasą alternatywną zgrać z rytmem zmian w zakładach oraz dodatkowo z dojazdami Kokoszki-Gdańsk być może takie kursy miałyby ekonomiczne uzasadnienie. Dodatkowo mogłyby być opłacalne przesiadki w Kokoszkach na pociągi do/z Pruszcza/Straszyna, np. Z Pruszcza pociągi kończyłyby w kokoszkach, a pasażerowie chcący jechać dalej łapaliby od razu pociąg z Kartuz do Gdańska. Jednocześnie pociąg od razu wracałby do Pruszcza, więc pasażerowie z Kaszub mogliby udać się również i w tym kierunku. Co sądzicie?
Admin
17.08.2015 15:40
^^ Kokoszki: zadaj sobie pytanie co masz w strefie dogodnego dojścia pieszego do stacji w Kokoszkach. Ile zakładów i ile miejsc pracy. Weź pod uwagę, że to teren przemysłowy i drogi dojścia mogą lecieć mocno na około. Może i dzielnica ma potencjał, ale czasy mamy takie, że konieczność dojścia 0,75km może być wystarczającym argumentem za pozostaniem przy (w) samochodzie.
Co do zabudowy okolic Starej Piły to problem jest podobny, ale tu fajne małe park end rajdy przy przystankach byłyby rozwiązaniem.
Tam gdzie wstawiłeś słowo "Pruszcz" zrobiłbym "Kolbudy". Bo to w Kolbudach jest potencjał na porządny węzeł przesiadkowy dla wszystkich dojeżdżających DW221 do Gdańska. Tyle, że Kolbudy - Gdańsk trzeba by jeździć bezpośrednio (to jest za blisko żeby się przesiadać) i to po wybudowaniu łącznicy Niestępowo - Leźno. Zmiana czoła w Starej Pile zżerałaby za dużo czasu.
Czyli jeżeli już gdzieś jeździć przez Kokoszki, to IMHO bardziej do Kolbud niż do Żukowa.

To jest temat na za kilka-kilkanaście lat, gdy warunki wjazdu autem do Gdańska nie będą tak atrakcyjne jak obecnie - niezależnie od tego czy polityka transportowa miasta będzie mądra czy głupia. Jedyna różnica to taka, że w pierwszym przypadku proces będzie się odbywał w sposób kontrolowany, a w drugim - nie do końca ;)