Strona główna / Komunikacja miejska / Kolekcja Autobusów Zabytkowych i Karetek / Ocypel
Ocypel
Ocypel

Dworce Upadłe: Ocypel

Linia nr 238 Myślice - Prabuty - Kwidzyn - Smętowo - Skórcz - Ocypel - Szlachta

Ruch pasażerski wstrzymany w 1994 roku.
Ruch towarowy wstrzymany w 1999 roku.

238 - linia upadła
Obecnie:
- Szlachta - Ocypel - Skórcz - Smętowo: wykreślona z ewidencji PKP PLK. Oficjalnie rozebrana tylko na odc. Smętowo - Stara Jania (przecięcie z autostradą A1),
- Smętowo - Opalenie Tczewskie: nadal w ewidencji PKP PLK (nieczynna),
- Opalenie Tczewskie - Nowy Dwór Kwidzyński: nie istnieje - brak mostu na Wiśle (most istniał w latach 1909-1926 oraz, prowizoryczny, w latach 1946-1947),
- Nowy Dwór Kwidzyński - Kwidzyn: wykreślona z ewidencji PKP PLK,
- Kwidzyn - Prabuty: czynna w ruchu towarowym,
- Prabuty - Myślice: rozebrana.

Słowem, z 122 kilometrowej linii czynnych pozostało 21 kilometrów. Była budowana z pobudek militarnych. Otwartą w 1909 r. trasę Niemcy planowali jeszcze rozbudować, tworząc alternatywę dla magistrali Berlin - Kalinigrad biegnącej przez Chojnice i Tczew - znanej do dziś jako Ostbahn - Kolej Wschodnia*. Projekt miał pomóc w dalszej ekspansji Cesarstwa Niemieckiego na wschód. Plany zweryfikował wynik I Wojny Światowej.

Trudno byłoby znaleźć dziś uzasadnienie dla utrzymania ruchu, a tym bardziej odbudowy tej trasy, przebiegającej przez słabo zaludnione tereny na skraju woj. pomorskiego. Widziałbym co najwyżej połączenia dowozowe z Kwidzyna do Prabut. Kwidzyn miał pecha, bo magistralę Gdańsk - Warszawa wytyczono przez małe Prabuty, oddalone o 18 km. Dlatego 39-tysięczny Kwidzyn ma tylko pociągi REGIO do Malborka i Grudziądza, a niespełna 9-tysięczne Prabuty cieszą się połączeniami dalekobieżnymi do Gdańska i Warszawy. Może i Prabuty są hubem dla Kwidzyna, ale trzeba sobie do niego dojechać samochodem lub PKS-em, gdy równolegle biegnie dwutorowy(!) szlak kolejowy o świetnej geometrii.

*( Kolej Wschodnia to nie tylko linia Berlin - Chojnice - Tczew - Kaliningrad, ale to właśnie ta trasa zyskała używany do dziś przydomek "Ostbahn".Ocypel. 19.04.2015. Krzakowa jazda jelczem ze stajni KAZiK-a.

/Kolekcja Autobusów Zabytkowych i Karetek #WPY A551 #dworce upadłe #kwiecień #wiosna

14.08.2015 21:51 9836 marcinc