Strona główna / Komunikacja miejska / Ferrocarrils de la Generalitat Valenciana / Pył
Pył
Pył

Podmiejski tramwaj z Benidorm w drodze do Alicante. Dawniej była to kolej dojazdowa, więc charakterystyka trasy jest mocno kolejowa. Tunele, wiadukty i prędkość do 100 km/h.

Venta Lanuza, El Campello. 27.04.2018.

/Ferrocarrils de la Generalitat Valenciana #Hiszpania #kwiecień #wiosna

10.10.2019 18:59 4510 marcinc

Komentarze
Użytkownik
15.10.2019 20:14
Taki tramwaj przydałby się do Nowego Dworu Gdańskiego ;).
Admin
15.10.2019 21:08
A jest w tym Nowym Dworze tyle ludzi? :) U nas raczej nie ma miejsca na tramwaj podmiejski. Można by się zastanawiać nad jakimiś Kolbudami przez Kowale, Bąkowo, ale to tylko w kategorii tramwaju szybkiego, i to z przesiadką na SKM, na węźle Łostowice Świętokrzyska, żeby uzyskać w miarę sensowne czasy podróży :)
Użytkownik
16.10.2019 11:43
Do NDG? Tam to nowa linia kolejowa według dawnej koncepcji: Gdańsk-Elbląg przez Gd.Południowy, Kiezmark, NDG. W takim układzie Elbląg byłby pewnie osiągalny poniżej 40 minut, Nowy Dwór koło 20 co zmieniłoby całkowicie kierunki osadnictwa, zmniejszyło nieciekawą sytuację zawodową na Żuławach i ograniczyło codzienny sznurek Passatów TDI NE/NEB do Gdańska. O ruchu towarowym w kontekście planowanego rozwoju portu w Elblągu nie wspominając. Myślę, że warto.
Admin
17.10.2019 20:35
Można na początek osiągnąć niezły efekt po dużo mniejszych "piniondzach" niż te potrzebne na nową linię kolejową tej długości. Sposób na obsługę Elbląga to sensownie trasowane Regio obsługiwane Impulsami albo czymkolwiek innym na 160-200 km/h. I wg stanu na grudzień 2019 r. możesz spokojnie wytrasować Regio, które zrobi Elbląg - Gdańsk Główny w czasie poniżej 60 min.
Rozwiązanie dla Nowego Dworu to dociągnięcie SKM w rejon rafinerii z budową sporego P+R. Automatycznie masz "z głowy" powiat nowodworski, gminy Pruszcz i Cedry, Wyspę Sobieszewską i samą rafinerię.
Użytkownik
20.10.2019 09:47
@marcinc: no właśnie ostatnio w GND ceny mieszkań po otwarciu S7 poszły mocno w górę. Po drugie jest to duża szybsza alternatywa dla Elbląga niż wleczenie się dookoła przez Malbork i Tczew, po trzecie odciążenie magistrali węglowej na odcinku Tczew - Gdańsk, po czwarte lepszy dojazd do Warmii i Mazur (Olsztyn i dalej na Białystok).

Oraz tak jak wspomniał Jarua, taka linia od razu daje też napęd przemysłowy. Transportem indywidualnym przy prędkości 120km/h przejazd z Elbląga zajmuje około 35 minut (centrum-centrum). Puszczając obok S7 linię kolejową z której trasą możemy robić dosłownie co chcemy bo są same pola.

W Gdańsku początkowo mogłaby być puszczona od Południowego do Motławy tym jednotorem (w planach jest jego bezkolizyjność co ciekawe), a następnie od Olszynki do NDG i Elbląga po linii prostej. Przystanków na trasie dużo nie będzie, na początek w większych wioskach z pozostawieniem oczywiście rezerwy na zaś. Ja na dzień dzisiejszy widziałbym na trasie do samego Elbląga: Przejazdowo, (Koszwały), Cedry Małe, Dworek, Nowy Dwór Gdański, (Jazowa/Wierciny), Elbląg. Przy prędkości 160 km/h czas rewelacyjny i ostro konkurencyjny z samochodem.
Admin
20.10.2019 10:08
Mimo wszystko etapowałbym, budując najpierw jakiś fajny P+R przy rafinerii. A potem - kto wie, może "uzasadni się" ciągnięcie tego dalej :) Na razie trzeba jednak ucywilizować to co jest: 4 tory do Tczewa, 4 tory do Wejherowa, dostosowanie oferty na PKM do rzeczywistych potrzeb i jakieś rozwiązanie kolejowe dla Gdańska Południe(!). Gdy uda się ogarnąć te "drobiazgi", można myśleć o nowych liniach kolejowych tego kalibru ;)