Bergen, Lungegårdskaien. 20.06.2015.
Zupełnie nową sieć tramwajową (jak narazie pod postacią jednej trasy) uruchomiono 22 czerwca 2010 r. Wówczas tramwaje ruszyły na odcinku Byparken - Nesttun (9,8 km), a przedłużenie do przystanku Lagunen (3,6 km) otwarto 22 czerwca 2013 r. Trzeci etap jest w trakcie realizacji - w tym roku (2016) tramwaje mają dotrzeć do portu lotniczego w Bergen. Trasę zelektryfikowano w systemie 750V DC.
Bergen chwali się posiadaniem systemu tramwaju szybkiego, co bez problemu łyknęły źródła internetowe, klasyfikując ten system jako "light rail". Globalnej definicji tramwaju szybkiego nie ma, jednak specyfika tej trasy, na której spotkać można liczne przejazdy i przejścia kolizyjne, czy też łuki o dość małych promieniach, prowokuje by zapytać gdzie leży granica między tramwajem tradycyjnym, a "szybkim". Gęstość przystanków też nie jest niska - tramwaj zatrzymuje się średnio co 670 metrów. W mojej opinii, o tramwaju szybkim możemy mówić wtedy gdy infrastruktura prezentuje parametry bliskie/równe S-Bahn, przy zachowaniu obsługi taborem typowo tramwajowym. Jednak, żeby budować (prawie) S-Bahn potrzeba uzasadnienia w postaci dużych potoków pasażerskich - to już trochę inna bajka.
Decydująca niech będzie jednak prędkość komunikacyjna, która wynosi 25 km/h.
Dla porównania, gdańska linia 2 kursuje z Vkom ok. 18 km/h.
Czyli nie jest źle.
Podsumowując, to co jest w Bergen nazwałbym tramwajem tradycyjnym w wersji 2.0. Największe wrażenie robi różnorodność rozwiązań, która świadczy o ogromnej otwartości umysłów w ekipie projektantów. Tramwaj doskonale wpisuje się w tkankę przez którą przebiega, a przy tym stanowi wysokiej jakości ofertę przewozową. Tak to się robi.
/Skyss Bergen #220 #Norwegia #nordtrip 2015 #czerwiec #lato
23.01.2016 20:02 13250 marcinc
Najszybszymi liniami w ostatnich latach w Gdańsku była T80 (na zabytkach, zNP-KL) z V=23.5km/h, linia 60 (dowozówka CE-KL, z przelotem od/do Dworca Gł. bez postojów, na mecz Polska - Urugwaj w 2012) z V=25.2km/h.
Najszybsze odcinki w Gdańsku to Śródmieście SKM - Sikorskiego V=24km/h, Góreckiego - Kliniczna V=21.6km/h, Okopowa - Pasanil V=19km/h, Mickiewicza - Zaspa V=18.7km/h. Większość wyników można łatwo poprawić światłami bo w wielu przypadkach bezsensownie się stoi czy poprawiając przelot odcinkowy na torze po NG, jednak opór ZTM jest, co najmniej, dziwny (przykładowo przelot autobusu 111 na odcinku Przeróbka - Głęboka to 2 min. w szczycie, dla tramwaju 3+8+9 to 3 min., most Krasickiego przez NG miał 3 min., po NG także 3 min., autobus 148 spod ZSM do Krasickiego zaś już 2 min., przelot Oliwska - Przychodnia to 0 min. z rozpasanym przelotem przez most Krasickiego, także odcinek Pomorska - Oliwa to 4 porzystanki i 8 minut przelotu gdzie na Subisława trzeba odstać, na Opackiej kwitnie się do świateł, a do Oliwy nigdy nie wjedzie się na raz, jeśli z drugiej strony inny wóz nie załączył sygnalizacji).
W Gda większe możliwości były w alatach 90., ze stopiątkami z niższymi parametrami ruchowymi.