Strona główna / Kolej / SA136-015
SA136-015
SA136-015

Gdańsk Kiełpinek. Pociąg SKM nr 96187 rel. Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa. Szlak Brętowo - Kiełpinek.

Motywem przewodnim na tym zdjęciu są, tak, pasażerowie! Tacy prawdziwi, z pracy i szkoły do domu jadący ;) Póki co, popyt na PKM w szczycie popołudniowym dnia powszedniego, w kierunku dominującym Wrzeszcz -> Osowa, mógłby być zaspokojony standardowej długości autobusem miejskim. O 15:51 z Wrzeszcza wyjechało 38 osób. Dniem powszednim i słabą pogodą udało się odfiltrować większość zwiedzających. Jechali głównie podróżujący obligatoryjnie, z/do pracy/szkoły/domu.
Właściwie spodziewałem się jeszcze gorszego wyniku, dlatego oceniam frekwencję jako niską, ale bez dramatu :) Dramat jest w kierunku przeciwnym, po ~10 osób. Tu spodziewałem się lepszego wyniku ze względu na rosnącą liczbę miejsc pracy w rejonie Portu Lotniczego.

Już teraz widać jak rozkłada się ruch między poszczególne przystanki na odcinku do obwodnicy:
- Strzyża, Niedźwiednik i Brętowo dramatycznie słabo - do 5 osób wysiadających, jeszcze mniej wsiadających - daje się we znaki dobra oferta ZTM i bliskość centrum oraz nędzna dostępność PKM na Niedźwiedniku i Brętowie.
Strzyża na pewno dostanie kopa w roku akademickim.
- Jasień trochę lepiej - to już trochę dalej, a oferta ZTM średnio-słaba. W kursie z 15:51 wysiadło 8 osób.
- Kiełpinek robi najlepsze wrażenie. Każdym kursem dojeżdżało kilkanaście osób, z których większość znikała w krzakach, przez które prowadzi ścieżynka do Wiszących Ogrodów. Niektórzy wsiadali do aut pozostawionych na P+R. Ten P+R ma spory potencjał - może ściągnąć ludków z Kiełpinka, Karczemek, Kiełpina, zachodniej części gm. Żukowo i z rozmaitych kierunków przez obwodnicę - o ile tylko zostanie dobrze wypromowany.

To oczywiście stan na chwilę obecną - ledwie półtora tygodnia po inauguracji. Prognozowanie przyszłego ruchu na tej podstawie byłoby bzdurą. Zwłaszcza, że za chwilę następna rewolucja - uruchomienie połączenia do Kartuz.

/Kolej #SA136 #SA136-015 #PKM #Pomorska Kolej Metropolitalna #wrzesień #lato

09.09.2015 14:42 12110 marcinc

Komentarze
Użytkownik
09.09.2015 22:21
Możliwe, natomiast w sobotę były tłumy. Pociągi co ok. 30 minut.
Użytkownik
09.09.2015 22:33
Poczekajmy na grudniowy rozkład, bo to co mamy na dzień dzisiejszy to tylko demo :)
Admin
10.09.2015 00:06
@maczek_sky: doprecyzujmy - tłumy zwiedzających. Chyba wystarczająco dobitnie podkreśliłem w opisie, że nie o nich chodzi?
@Wojciik: od grudnia spodziewam się relacji Gdańsk - Gdynia po PKM i wyrównania taktu. Niczego więcej. Bezpośrednia Kościerzyna z Gdańska byłaby miłą niespodzianką, ale tego się nie spodziewam (może o czymś nie wiem). IMHO poważniejszym sprawdzianem będzie październik niż grudzień. No chyba, że grudzień przyniesie taką rewolucję rozkładową, że spadną mi kapcie. Bo rozkład od 01.10 pozostawia wiele do życzenia, ale o tym może innym razem.
Użytkownik
10.09.2015 22:45
A ja jeśli chodzi o PKM, to chciałbym (poza oczywiście Gdynią, taktem, itp.) przede wszystkim by dojeżdżała do Gdańska Głównego. Nie wiem, co za imbecyl- to i tak delikatne określenie, nie zadbał o to by do obecnie pustych peronów 4 i 5 mogły wjeżdżać pociągi PKM. Nie wiem, gdzie będzie łatwiej zrobić te rozjazdy- czy w okolicach Głównego, czy w okolicach Wrzeszcza, ale za ich brak to według mnie powienien prokurator wczynać sprawę z urzędu. A poza tym - jak pierdyknie trakcja na linii SKM, to którędy wjeżdżają np. sieciowcy z Energetyki, co mają na Stoczni siedzibę- przez Gdańsk Południowy, czy przez Gdańsk Kolonię?
Admin
10.09.2015 23:33
^^ wyłącznie bezkolizyjne wpięcie w st. Gdańsk Wrzeszcz (na które na szczęście jest rezerwa) i jazda aż za Gdańsk Śródmieście rozwiąże ten problem. Każde inne rozwiązanie jest praktycznie wykluczone z powodu kolizyjnych przebiegów. PKM+SKM na jednej linii to jest pociąg co 3,75 min w szczycie. Nie przepchniesz pociągu przez północną głowicę st. Gdańsk Główny w perony 4 czy 5 przy takich częstotliwościach - nie ma szans. Wszystko musiałoby jeździć do Śródmieścia (korzyść) i zjeżdżać na sensownie zaaranżowaną postojówkę na Południowym, od podstaw planowaną pod bardzo duże częstotliwości.

Sieciowy wyjeżdża spokojnie po rozjazdach, prosto w perony 2, 3, 4 albo 5, gdzie zmienia czoło i jedzie na linię SKM.
Użytkownik
12.09.2015 11:48
@marcinc- jeżeli będzie bezkolizyjne wpięcie w st. Gdańsk Wrzeszcz, bo ciężko będzie bezkolizyjnie wbijać się w Gdańsk Główny, to ja myślę, że ciąg Gdańsk Główny- Gdańsk Śródmieście mogą SKM1 (normalne SKM) z SKM2 (PKM) pokonywać w rozkładzie naprzemiennym, np. co 7-8 minut, a część z pociągów, zarówno z SKM1 jak i SKM2 może skończyć na Gdańsku Głównym, gdzie do tego są wolne aż dwa perony. Przecież nie każdy pociąg z Cisowej, Redy, Gdyni p. Osowę, Kartuz musi się turlać aż do Śródmieścia. Można połączyć ruch obu linii SKM i zrobić to w miarę mądrze. Przykład mój - odjazdy z Wrzeszcza kierunek Centrum - 7.00 (SKM1 z Wejherowa)- do Śródmieścia; 7.03 (SKM2 z Kartuz)-do Głównego, 7.07- (SKM1 z Redy) do Śródmieścia, 7.14- (SKM1 z Cisowej) do Głównego; 7.18-(SKM2 z Gdyni Gł. p. Osowa) do Śródmieścia. Myślę, że takie coś jest do wykonania, tylko trzeba to zrobić, "z głową". Oczywiście po takim wpięciu we Wrzeszczu, SKM2 również powinny stawać na Politechnice i Stoczni.
Admin
12.09.2015 21:58
grunek, wytłumaczę jeszcze raz, bardziej obrazowo. Tory na Głównym są, ale żeby z nich skorzystać trzeba ułożyć przebieg kolizyjny z kierunkiem przeciwnym. To oznacza, że wpuszczasz SKM na peron 4, a ewentualny pociąg jadący ze Śródmieścia do Wrzeszcza jest w tym czasie zablokowany na torze przy peronie 3. W czym problem? W tym, że to nie tramwaje tylko kolej i kolejowe wymogi bezpieczeństwa. Ułożenie drogi, podanie semafora, a przede wszystkim opuszczenie odstępu przez pociąg (wyjechanie za semafor) trwa. Tramwajem w wielu przypadkach mógłbyś dojeżdżać do skrzyżowania torów jeszcze gdy inny wóz przecina twój tor (np. wyjeżdża z pętli Strzyża, a Ty jedziesz do Oliwy). Na kolei jest to wykluczone. Musi być zwolniony odstęp, musi być dla Ciebie ułożona droga przez dyżurnego ruchu i podany semafor. Może przy dedykowanych, bardzo nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem byłoby możliwe zrobić to przy takcie 3,75 min, ale w obecnych realiach sobie tego nie wyobrażam.

Inna kwestia to sens skracania czegokolwiek do Głównego. Moim zdaniem nie ma żadnego sensu w perspektywie integracji taryfowej, która, do jasnej cholery, musi kiedyś nastąpić.
Użytkownik
12.09.2015 22:42
marcinc- ja rozumiem, na realiach naszej kolei, też trochę się znam, może nawet bardziej niż myślisz:) Natomiast, to że jest jak jest, nie oznacza, że nie można tego krytykować- lub szukać alternatywnych rozwiązań. I pytanie dlaczego doprowadzono do tak absurdalnych sytuacji? Przecież był remont trasy dalekobieżnej pod Pendolino, przecież był remont peronu 3 w Głównym do Śródmieścia; czemu przy okazji tych prac nie pomyślano o jakimś sensownym wykorzystaniu stacji/torów które są? Tylko bo PLK, bo SKM, bo PKM ? Bo tu PKP SA, tu miasta, a tu województwo?
Ani jasna, ani ciemna cholera nic nie da, jak będziemy wszystko robić tak zadaniowo jak jest to robione obecnie, bez szerszej perspektywy. Obecnie mamy- pociągi z Lotniska, ale nie do Centrum, puste perony na centralnej stacji, niewydolne Śródmieście, nie połączone kilkaset metrów z wielką, niewykożystaną bocznicą Gdańsk Południe.
Admin
12.09.2015 23:02
Pomyślano pomyślano. PKP chce/chciało opchnąć teren deweloperowi. Choć przyjemniej by było np. posadzić drzewa i zrobić skwerek ;) Te tory są już niepotrzebne, pogódź się z tym :P No jeden awaryjny przy peronie 4 można zostawić.
Użytkownik
13.09.2015 17:43
To w końcu jakie są oficjalne plany związane z terenami Gdańsk Południe? Będzie tam jakaś stacja czy nie? Będzie zajezdnia, węzeł przesiadkowy czy nie? Rezerwy pozostaną czy zostaną zlikwidowane?
Użytkownik
13.09.2015 23:17
@marcinc- Acha:)Sam już nie wiem czy PKP to firma kolejowa, budowlana czy może jakaś inna..niech sobie tam galerię handlową postawią, bo za mało ich mamy/buduje się w Trójmieście- proponuję nazwę- Galeria Motława.
Użytkownik
14.09.2015 11:34
oczywiście, że budowlana: Poznań Główny, Warszawa Główna, Warszawa Gdańska, Warszawa Zachodnia, Odolany, gdyńskie Międzytorze, Gdańsk Południowy (stary), Olsztyn Główny, Wolne Tory... to już projekty zrealizowane bądź przynajmniej mocno zaawansowane projektowo.