Strona główna / Kolej / TGV 6292 Ouigo
TGV 6292 Ouigo
TGV 6292 Ouigo

W pojedynku na tzw. oczojebne kolorki, cyrkowe namioty nie mają szans z TGV w barwach "Ouigo".

Ouigo to niskokosztowe połączenia dużych prędkości utworzone przez SNCF w 2013 r. jako dodatkowa oferta, obok tradycyjnych TGV.
Wśród podstawowych założeń "Ouigo" można znaleźć dobrze znane "tanio latającym":
- możliwość zakupu biletu wyłącznie przez Internet;
- odpłatność za większy bagaż;
- wykorzystanie pobocznych, mniej dogodnie zlokalizowanych stacji (mniejsze koszty dostępu do infrastruktury, tak samo jak w przypadku portów lotniczych).

Ostatni punkt dotyczy Paryża i Lyonu. "Ouigo" zatrzymują się odpowiednio, w podmiejskim Marne la Vallée – Chessy zamiast Paris Gare de Lyon i na stacjach Lyon-Perrache / Lyon Saint-Exupéry zamiast Lyon-Part-Dieu. Dodatkowo, duplexy przeznaczone do obsługi "Ouigo" nie tylko oklejono w inne barwy, ale także zlikwidowano bar i pierwszą klasę, mieszcząc sumarycznie +20% miejsc siedzących, teraz już wyłącznie drugiej klasy. Co więcej, wymuszono przybycie pasażera na dworzec najpóźniej pół godziny przed odjazdem, kiedy to "odprawa" jest zamykana (tego zupełnie nie rozumiem).

Zaleta tego całego cyrku jest jedna - bilety od 10€.

Z jednej strony SNCF, stawiając (na granicy śmieszności) takie warunki, uwaliło sporo zalet kolei dużych prędkości oraz po prostu - kolei jako takiej.
Trzeba jednak docenić przebiegłość jaką wykazał się narodowy przewoźnik tworząc lowcost-y dużych prędkości, przez krytyków nazywane pociągami trzeciej klasy. "Ouigo" nie przejęło pasażerów od konkurencji bo konkurencji nie ma. Nie ma przewoźników autokarowych pokroju Polskiegobus-a, a tanich lotów krajowych jest mało i to na relacjach niezagrażających szybkim kolejom. "Ouigo" miało trafić do osób wcześniej niepodróżujących lub robiących to rzadko ze względu na wysokie koszty. W ten sposób nawiązano relację z potencjalnymi klientami tanich linii lotniczych oraz konkurencji szynowej, która zostanie wpuszczona na tory, przy szczerej niechęci rządu, najwcześniej w 2019 roku.

Na zdjęciu TGV 6292 Ouigo z Marseille St Charles do Marne-la-Vallée - Chessy.
Les Angles, Languedoc-Roussillon, Francja. 4.09.2014.

/Kolej #TGV #TGV Duplex #Ouigo #LGV #LGV Méditerranée #SNCF #Francja #Eurotrip_2014 #wrzesień #lato #z_góry

31.07.2015 23:00 6861 marcinc