Strona główna / Kolej / TGV 7550 (Ex Eurostar)
TGV 7550 (Ex Eurostar)
TGV 7550 (Ex Eurostar)

Calais, Nord-Pas-de-Calais, Francja. 7.09.2014.

Stacja Calais-Fréthun. Fajnie zaliczyć Eurostara bez zaliczania Eurostara :)
Kilka jednostek z serii standardowo obsługującej połączenia do Londynu, zostało na stałe oddelegowanych do obsługi relacji krajowych we Francji, pod marką TGV (bez żadnego dodatkowego wyróżnika dla klienta). Składy kursują na linii LGV Nord Europe z przyległościami, np. z Paryża do Lille, Calais czy Boulogne. Są to tzw. "ex Eurostar".
Ten manewr wynikał ze zwiększonego zapotrzebowania na składy dużych prędkości w związku z uruchomieniem LGV Méditerranée (Lyon - Marsylia) w 2001 roku. Wówczas wybrane jednostki TGV Reseau z północy skierowano na nową trasę, a ich dotychczasową rolę przejęły właśnie "ex Eurostary".

Na zdjęciu TGV 7550 Boulogne Ville - Paris Nord przed zatrzymaniem na stacji Calais-Fréthun gdzie pociąg zmieni kierunek jazdy.

/Kolej #TGV #TGV TMST #Eurostar #wrzesień #lato #eurotrip_2014

24.10.2014 21:15 5099 marcinc

Komentarze
Użytkownik
26.10.2014 21:42
Tak szczerze, to w porównaniu z TGV aż takiego wrażenia nie robi. Choć pewnie na żywo wrażenia są zgoła inne.
A na marginesie, kawał świata zjeździłeś tej jesieni...
Admin
27.10.2014 16:50
Zaprojektowanie Eurostara było sporym wyzwaniem. Zacznijmy od tego, że wówczas nie było jeszcze pociągu na 300 km/h dostosowanego do ruchu międzynarodowego. Teraz dołóż wymogi bezpieczeństwa w tunelu, egzotyczną z kontynentalnego punktu widzenia, specyfikę kolei brytyjskich i połączenie aż 3 państw - Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii.
Wygląd Eurostara jest wynikową tych wszystkich wymagań. Kształt czoła dostosowany do jazdy w tunelu, kształt ścian bocznych - do skrajni brytyjskiej.
To czego nie widać to 3-4 systemy zasilania (zależnie od wersji), 6 systemów sygnalizacji kabinowej, 3 rodzaje pantografów, w tym odbierak z 3 szyny (Wielka Brytania - 750V, obecnie niewykorzystywane). Jeszcze hermetyczność składu, układy wykrywania pożaru w tunelu, jak i w samym pociągu i mamy może nie najpiękniejszy, ale za to jeden z najbardziej skomplikowanych składów świata :)