Wykrywanie tramwaju
Wykrywanie tramwaju
Wykrywanie tramwaju | Infrastruktura
W Poznaniu na większości skrzyżowań z ruchem kierowanym sygnalizacją świetlną, tramwaj wzbudza cykl najeżdzając na pętle indukcyjne. Nic w tym szczególnego, w końcu w Gdańsku również mamy tego typu rozwiązania i wszyscy na nie narzekamy.
Zaznaczyłem najciekawsze rozwiązania, pomimo że nie widać tego na fotografii często przed najmniejszym przejazdem montowane są 4 pętle indukcyje, 2 daleko przed (tu widać tylko jedną z nich), które wykrywają prędkość tramwaju i zapalają światło "zielone" tak żeby pojazd nie musiał zwalniać, tuż przed skrzyżowaniem jest pętla wykrywająca wjazd a tuż za zjazd (nie widać na fotografii).
Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż tramwaj przejeżdza bez zatrzymania, oraz bardzo dobre przy przejściach dla pieszych, gdyż piesi mają cały czas zielone i tylko kiedy jedzie tramwaj zmienia się na czerwone - czyli nie ma tego co jest u nas, że światła sobie a wszyscy chodzą jak się podoba - to bez sensu i niewychowawcze.
Sugeruję zastosowanie tarkiego rozwiązania w ciągu ulicy Kartuskiej po remoncie, gdzie tramwaj mógłby przy tego typu sygnalizacji przejechać odcinek zdecydowanie szybciej i bezpieczniej.

Foto skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej i Jeleniogórskiej w Poznaniu
Poznań, sygnalizacja, pętla, indukcyjna
Dodano: 08.09.2010 14:20 | Obejrzeń: 8385 | Nadesłane przez: jsz
Komentarze
jsz
Użytkownik
08.09.2010 14:23
I jeszcze jedno - najgłupsze jest, kiedy tramwaj stoi przed przejściem dla pieszych, nikogo nie ma w okolicy 100 m, a trzeba stać bo światło - piesi kiedy nie ma tramwaju po prostu przechodzą więc stałe cykle nie mają sensu.
maciej12991
Użytkownik
08.09.2010 14:35
Trochę poprawek dla autora zdjęcia ;-)
Po pierwsze obie płyty, które zakreśla autor nie mają nic wspólnego z sygnalizacją. Pierwsza służy do przełożenia zwrotnicy na tory odstawcze, druga to detekcja blokady zwrotnicy. W jednym niewątpliwie autor ma rację. Skrzyżowanie to posiada tzw "inteligentną sygnalizację". Jednak jej wzbudzenie odbywa się przez płyty ułożone przed przejściem dla pieszych, którego nie widać na zdjęciu. Płyty są 3. Pierwsza w zamierzeniach wykrywa pojazd i "szykuje" cykl sygnalizacji, druga służy do wzbudzenia światła, trzecia tzw. "odmeldowanie".
Niestety w rzeczywistości "inteligentna sygnalizacja" nie działa tak różowo, jak pisze autor zdjęcia. Jednakże odcinek ulicy Grunwaldzkiej od Palacza do Junikowa działa wręcz podręcznikowo.
jsz
Użytkownik
08.09.2010 14:44
Rzeczywiście jeśli tak jest to przyznaję się do błędu - fotkę popełniłem akurat na tym skrzyżowaniu, a na innych również leżą takie płyty. Zadałem więc pytanie - do czego one służą i otrzymałem odpowiedź którą zamieściłem tutaj.
maciej12991
Użytkownik
08.09.2010 14:56
Wszystko zależy kogo pytałeś ;-P
jsz
Użytkownik
08.09.2010 15:01
To jeszcze jedno pytanie - do czego służą takie płyty na przystankach gdzie nie ma zwrotnic (przykład przystanek Nad Wierzbakiem)
maciej12991
Użytkownik
08.09.2010 15:23
Oczywiście do wzbudzenia światła. :-D W Poznaniu jest już tylko kilka skrzyżowań z tramwajami sterowanych cyklicznie. Wiele do życzenia pozostawiają "inteligencje" zakładane na początku wdrażania tego systemu sterowania ruchem, ale nie od razu Kraków zbudowano :-D
jsz
Użytkownik
08.09.2010 15:33
Ok w takim razie podsumowując - przesadziłem z ilością płyt - są 3, musiałem przyjąć płytę odmeldowania za pierwszą w szeregu do następnego skrzyżowania, te które zaznaczyłem spełniają inną funkcję, ale jak w dowcipie o samochodach które rozdają na Placu Czerwonym, w całej reszcie mam rację? :P
maciej12991
Użytkownik
08.09.2010 15:46
W opisie sama zasada opisana jest dobrze. Mi chodziło tylko o to, że opis rozjechał się ze zdjęciem ;-), czyli na zdjęciu nie jest pokazane to co opisujesz :-D
bronksiu
Użytkownik
08.09.2010 19:11
ad. ostatnie zdanie: U nas chyba jest to niemożliwe, gdyż "niedasię" oraz Gdańsk jest przyjazny tramwajom inaczej... ;/