Tatra K2G #805
Tatra K2G #805
Tatra K2G #805 | Dopravní podnik Ostrava
Budišovice, pętla Zátiší. 5.08.2010.

Główny punkt tegorocznego pobytu w Ostravie, czyli podmiejska linia tramwajowa nr 5 z Ostravy do Budišovic przez Krásné Pole, Dolní Lhotu, Čavisov, Horní Lhotu.
Długa na blisko 8 km trasa z Ostravy powstała w 1927 roku, początkowo jako linia podmiejskiej kolejki parowej. Elektryfikację przeprowadzono dopiero w latach 1947-1948 i wtedy też trasę przekwalifikowano na typowo tramwajową, do dzisiaj jednak jednotorową z mijankami, o przebiegu niezależnym od dróg kołowych.

Do Zátiší kursuje wyłącznie linia 5, która swój początek ma na ostravskiej pętli Poruba Vřesinská, z dala od Śródmieścia. Częstotliwości wahają się od 30 do 60 minut.

Wypadek na "jednokolejku" w 2008 roku
11 kwietnia 2008 roku na trasie do Budišovic miał miejsce poważny wypadek. Między przystankami Poruba koupaliště i Vřesina doszło do zjechania się tramwaju Tatra K2 oraz zestawu dwuwagowego Tatr T3. Zdjęcie

W wyniku zderzenia 3 osoby zginęły, 11 doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, 30 osób zostało rannych w stopniu umiarkowanym, 22 lekko.
Motorniczowie uzyskali kontakt wzrokowy w odległości 70 metrów od siebie, do zderzenia doszło przy prędkości wypadkowej wynoszącej 70 km/h.

Zaskakuje fakt, iż do 2008 roku ruch na tej jednotorowej trasie prowadzony był wyłącznie na rozkład oraz na widoczność.
Winnym wypadku był motorniczy, który nie poczekał na mijance na tramwaj nadjeżdżający z naprzeciwka.
Po wypadku ruch wstrzymano na 10 dni w czasie których wdrożono prowizoryczny system bezpieczeństwa - zapowiadanie telefoniczne. Motorniczy po każdorazowym zwolnieniu odcinka jednotorowego zgłaszał swoją pozycję dyspozytorowi na pętli Poruba.
W kolejnych miesiącach zainstalowano automatyczny system zabezpieczeń - sygnalizację świetlną oraz system wykrywania drugiego tramwaju na zajętym odcinku jednotorowym. Po stwierdzeniu sytuacji potencjalnie niebezpiecznej następuje automatyczne wyłączenie napięcia w sieci trakcyjnej.

W szczątkowej formie funkcjonuje nadal zapowiadanie telefoniczne - motorniczy po dotarciu do pętli Zátiší zgłasza dyspozytorowi w Ostravie dotarcie do końca trasy.
Jeszcze jeden, najbardziej klimatyczny element zabezpieczeń to procedura odjazdu piątki z pętli Poruba Vřesinská. Dyspozytor ruchu wydaje zgodę na odjazd za pomocą sygnału dźwiękowego nadawanego gwizdkiem. Oprócz względów bezpieczeństwa, utrzymywane są w ten sposób skomunikowania z tramwajami przybywającymi ze śródmieścia i innych dzielnic Ostravy.

Na podst. informacji własnych oraz http://cs.wikipedia.org/wiki/Tramvajov%C3%A1_tra%C5%A5_Ostrava-Poruba_-_Kyjovice-Budi%C5%A1ovice
805, Czechy, sierpień, lato
Dodano: 14.08.2010 00:44 | Obejrzeń: 6116 | Nadesłane przez: marcinc