Strona główna / Kolej / AVE 2092
AVE 2092
AVE 2092

Od francuskich czy włoskich KDP te hiszpańskie różnią się w kilku kwestiach. Z czysto pragmatycznego, pasażerskiego punktu widzenia niestety, moim zdaniem głównie na minus.

Jest mniej połączeń. Np. tutaj, czyli na "ostatniej prostej" do Malagi, nawet mimo tego, że nakładają się różne relacje AVE i Avant, przez 1-1,5h czasem nie jedzie zupełnie nic. Nie skorzystałem na przykład z usług kolei na trasie Málaga - Granada, ponieważ pierwszy pociąg odjeżdżał o 9:25. Za późno. Trasa jest krótka, więc wygrał jadący pół godziny dłużej autobus o 7:00.

Pewną uciążliwość stanowi też trudno wytłumaczalna kontrola bezpieczeństwa na dworcach z połączeniami KDP. Po pierwsze, w porównaniu do tej na lotniskach jest pobieżna, podobna do przeprowadzanej w bardzo ważnych muzeach i zabytkach. Po drugie, nie przechodzimy jej jeśli... przesiadamy się na pociąg "szybki" z pociągu "zwykłego", do którego wsiedliśmy na jakiejś prowincjonalnej stacji, bez kontroli bezpieczeństwa. W innych przypadkach trzeba sobie zarezerwować minimum 15 minut zapasu na odstanie we właściwej kolejce i przeskanowanie bagażu. Informacja nie zawsze jest czytelna i bardzo często ludzie pytają innych czekających za jakim pociągiem kolejka ta stoi.

Ceny biletów kształtują się podobnie jak w innych krajach europejskich, jednak wg mnie w Hiszpanii najtrudniej dorwać bilety w dobrych cenach, gdzie "dobrą ceną" nazwijmy taką poniżej 40 euro za podróż na typowym dystansie rzędu ~500 km. Molestowanie wyszukiwarki połączeń nawet na kilka tygodni przed podróżą na niewiele się tu zdaje. Mimo wszystko, immanentne cechy KDP, takie jak świetny czas podróży między centrami dużych miast są w Hiszpanii zachowane, więc pociągi zasadniczo jeżdżą pełne, podobnie jak we Włoszech czy Francji. Wspólnym mianownikiem dla trzech w.w. sieci KDP jest też rosnąca konkurencja. Najpierw we Włoszech pojawiło się całkowicie prywatne Italo. Potem do Hiszpanii wjechało SNCF z tanimi TGV Ouigo. Teraz śmiało poczynają sobie włoskie koleje państwowe FS, które Frecciarossami 1000 jeżdżą już z Mediolanu do Paryża i na kilku trasach w Hiszpanii - jako udziałowiec w spółce Iryo.

AVE 2092 Madrid-Puerta de Atocha - Málaga María Zambrano. Ten pociąg zatrzymuje się po drodze aż cztery razy, więc całą trasę robi w 2:51h (Vkom 175 km/h), ale największe dzikusy wyrabiają się nawet w 2:26h (Vkom 205 km/h). Szlak Álora podg - Los Prados. 30.03.2023 r.

/Kolej #103 #AVE #Velaro #Renfe #Hiszpania #marzec #wiosna

14.04.2023 18:52 2676 marcinc