Strona główna / Komunikacja miejska / PKS Starogard Gdański / Gniew
Gniew
Gniew

Dworce Upadłe: Gniew

Linia nr 244 Morzeszczyn - Gniew

Mimo, że pociągi nie kursują od 29 lat (pasażerskie od 31 lat), linia Morzeszczyn - Gniew nadal stanowi mienie PKP PLK i widnieje w spisie linii D29. Tory, jeżeli nie w całości to przynajmniej w części, nadal leżą na swoim miejscu.

Gniew ma pecha. Pociągi pasażerskie regularnie obsługują Majewo i Smętowo (łącznie 2,3 tys. mieszkańców) położone przy magistrali węglowej, podczas gdy oddalony od niej o 10 km, blisko 7-tysięczny Gniew jest obsługiwany przez busiarstwo i nieliczne PKS-y. Trudno taką ofertą wzbudzić większe zainteresowanie mieszkańców i turystów. Wszak Gniew i jego zabytki to fajny pomysł na weekendowy wypad. Aż się prosi by "kikut" z Morzeszczyna do Gniewu odświeżyć, zelektryfikować i skierować tu kilka par pociągów kończących dziś bieg w Smętowie. W wariancie minimalistycznym można też zapewnić stałą "zastępczą" komunikację autobusową na krótkim odcinku do Morzeszczyna, tworząc w ten sposób regularną dowozówkę do pociągów. Pytanie brzmi czy komukolwiek na tym zależy...

Gniew, 11.07.2020.

/PKS Starogard Gdański #R990 #impreza #Gniew #dworce upadłe #lipiec #lato

11.07.2020 22:34 12534 marcinc

Komentarze
Użytkownik
21.07.2020 19:52
Ba, w Smętowie to nawet ICaki i TLK się zatrzymuje ;)
Użytkownik
19.08.2020 17:20
Mądry planista ten "kikut" wydłużyłby do Kwidzyna i połączył z linią do Prabut. Za jednym zamachem podłączamy 7 tys. Gniew i 38 tys. Kwidzyn oraz mamy zabezpieczenie militarne. Gdyby spotkała nas jakaś poważna awaria na moście tczewskim to jesteśmy skazani na objazdy... I to dosyć bolesne. Niech pomyślę przez Grudziądz i Brodnicę do Iławy (bo oczywiście linia do Działdowa przez Lidzbark jest zawieszona) czy przez Bydgoszcz i Toruń do Nasielska? Brak drugiego mostu kolejowego na Wiśle w Pomorskim jest dla mnie skandalem i kompletnym brakiem rozumu nt. bezpieczeństwa kraju.