Strona główna / Komunikacja miejska / MPK Olsztyn / Solaris Tramino S111o #3001
Solaris Tramino S111o #3001
Solaris Tramino S111o #3001

Olsztyn, ul. Kościuszki. 27.05.2016.

Ledwo bo ledwo, ale widać jeden z przystanków wiedeńskich. Gadaczka w tramwaju straszy tu pasażerów śmiercią lub trwałym kalectwem ;) Innym, równie brawurowym rozwiązaniem, zastosowanym w kilku miejscach, są przystanki wyspowe w międzytorzu :) Niemniej jednak niektóre perony i tak pozostają bardzo wąskie.

Kończąć wątek rozwiązań infrastrukturalnych można wtrącić, że planując sieć olsztyńskich tramwajów podjęto kilka decyzji, które trudno zrozumieć. Wybudowano 1,1 km potężnej, dwutorowej trasy technicznej do zajezdni przy ul. Kołobrzeskiej, gdy zupełnie wystarczający, na potrzeby wyjazdów i zjazdów, byłby tor pojedynczy. Ten odcinek raczej nie będzie wykorzystywany liniowo w przyszłości.
Odnogę do Kortowa zrealizowano natomiast jako jednotorową, co nie przeszkadza przy obecnej, 30-minutowej częstotliwości linii 3, ale szybko może stać się uciążliwe. Samą zajezdnię tramwajową zaplanowano wykorzystując teren zajezdni autobusowej MZK. Autobusy częściowo przebazowano na plac postojowy w innej części miasta, i tak nie zapewniając tramwajom dużej rezerwy miejsca. Jakakolwiek rozbudowa sieci automatycznie wymusi rozbudowę zajezdni znów zabierając miejsce autobusom.

Podsumowując, nadanie priorytetu tramwajom i zwiększenie częstotliwości linii 3 za sprawą zakupu dodatkowych tramwajów tworzy szansę na zapewnienie atrakcyjnej, konkurencyjnej oferty przewozowej. Za tą szansą podążają jednak zagrożenia:
- szybkiego wyczerpania zdolności przewozowej zbyt ciasnych Tramino,
- wyczerpania przepustowości na odcinku jednotorowym przy ul. Tuwima,
- braku miejsca w niewielkiej zajezdni.

/MPK Olsztyn #3001 #linia 2 #maj #wiosna

29.05.2016 19:33 15000 marcinc

Komentarze
Użytkownik
29.05.2016 23:11
Czy dla peronów wyspowych jest informacja, że "Drzwi otwierają się z lewej strony"?
Admin
30.05.2016 07:05
Nie ma.
Użytkownik
30.05.2016 22:05
Marcinie, a czy nie lepiej byłoby, gdyby wyniesione jezdnie przystanków wiedeńskich zrobiono z takich samych materiałów, jak te w Gdańsku na Lenartowicza? Ewentualnie malując je np na inny kolor np czerwony ? Chodzi mi o wyróżnienie, że wkraczamy na pas przystanku wiedeńskiego. Z tego co słyszałem, notorycznie łamane są przepisy przez kierowców na Kościuszki w Olsztynie właśnie na tych wyniesionych jezdniach przystanków wiedeńskich.
Użytkownik
30.05.2016 23:26
Na Przeróbce był właśnie z tym problem, że piesi nie odróżniali "jezdni" od chodnika, także tutaj na początku było małe zamieszanie.
Na zdjęciu nikt nie wpadł na pomysł, aby sygnalizację dla samochodów zrobić przed wyspą, tramwaj wiadomo zatrzymuje się na przystanku, a przejście bliżej skrzyżowania, a tutaj może być problem, że piesi będą chodzić między autami.

@marcinc: Dobrze podsumowałeś.

Tak ode mnie mówiąc, widząc Olsztyn z nową siecią, strasznie mnie boli że Elbląg, się nie rozwija. Boleć boli, ale nie wiem jak to jest rozwiązane w kwestiach administracyjnych, że duże miasta rozwijają transport szynowy, a mniejsze miasta nie mogą (Elbląg, Grudziądz).
Admin
31.05.2016 14:44
@maczek_sky: mam mieszane uczucia, mimo wszystko skłaniałbym się ku nawierzchni bitumicznej by nie tworzyć sytuacji konfliktowych i niebezpiecznych. Nie wiem jednak czy problem, o którym pisze bybys17 już zniknął. Jeżeli tak to ok, właściwie nie widzę przeciwwskazań. Zastanawiam się może jeszcze tylko nad trwałością i estetyką tej nawierzchni po kilku latach takiej eksploatacji.
Użytkownik
31.05.2016 15:06
@marcinc: Na Przeróbce w mojej opinii problem już się rozwiązał. Piesi wiedzą, że to jest jezdnia, ale też po stronie kierowców się poprawiło. Na widok dojeżdżającego tramwaju już nikt nie jest odważny aby przejechać wzniesienie, a jak było przed remontem chyba pamiętamy, że dużo było sytuacji nie zatrzymania się przed przystankiem. Moim zdaniem nawierzchnia tego przystanku powinna się wyróżniać i od jezdni, i od chodnika. Ani granit, ani bitum w przypadku Przeróbki, tzw. płyty betonowe (jest to nawierzchnia betonowa, wylewana na miejscu i szczelinowana), trwałość na wiele lat i do tego wyróżnia się od innych nawierzchni, a ze względu na jasność rozświetla w nocy to miejsce bo światło z latarni odbija się od takiej nawierzchni.