Strona główna / Kolej / TKh 05353
TKh 05353
TKh 05353

Inauguracja PKM, szlak Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Brętowo, kilkaset metrów za przystankiem Gdańsk -Strzyża 30.08.2015.

Debiutuję wrzucając jedno z moich bardzo nielicznych przyzwoitych zdjęć tego dnia - polowanie z aparatem i jednoczesne ogarnianie dwójki dzieci to wyczyn na miarę lotu na księżyc:)

Pozwoliłem sobie przeprowadzić małą kwerendę nt. ofert PKM vs. Gryf (rozkład na październik już wisi na pkp.pl):

Wygląda na to, że atrakcyjność rozbije się głównie o sprawy dostępności do przystanków (tj. miejsca zamieszkania) oraz czas w którym pasażer chce być w punkcie docelowym i ewentualną dalszą podróż.

Rozkładowe czasy przejazdu są porównywalne (na plus dla autobusu o ok. 10-15 min.) - mówię tu o relacji Kartuzy-Wrzeszcz. W relacjji Kartuzy - Gdańsk Główny wyniki (rozkładowe) są dla kolei druzgocące.

Na plus dla kolei:
- pewność czasu przejazdu - mniej możliwości wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji (typu korki)
- integracja taryfowa z trójmiejską liną SKM - możliwość kontynuacji jazdy np. do Oliwy na jednym bilecie

Na plus dla autobusu:
- lepszy teoretyczny czas przejazdu
- większa częstotliwość
- większa dostępność

W kwestii godzin przyjazdów/odjazdów pasażerowie kartuscy odczują uzupełnienie istniejącej oferty. Być może dla niektórych kolej po prostu będzie wygodniejsza.
Martwiące jest, że pociąg zatrzymujący się na mniejszej liczbie przystanków nie daje zysku czasowego w stosunku do autobusu. Pomijając masakryczne krzyżowanie w Żukowie Wschodnim - nawet po kilkanaście minut - sam czas przejazdu mógłby być lepszy. Może SKM powinna rozważyć wprowadzenie kilku połączeń typu Sprinter, które na terenie Gdańska zatrzymywałyby się na mniejszej liczbie przystanków, np.: Lotnisko, Brętowo, Strzyża, Wrzeszcz. Oczywiście musiałyby być też uprzywilejowane na odcinku Żukowo Wsch - Rębiechowo.
Dochodzi p r z y z w o i t e czasowo połączenie Kartuz z Kościerzyną i Gdynią (z przesiadką) - średnio 1h 20min. Problemem jest integracja taryfowa (SKM/PR), rozwiąże się on po 13 grudnia po przejęciu linii Gdynia-Kościerzyna przez SKM. Warto zauważyć, że nowe kierunki i przesiadki mogą się przyczynić do lepszej integracji regionu, zwłaszcza w pow.
kartuskim
Oczywiście to wszystko to prognozy i wróżenie z fusów. Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno odetchną pasażerowie z chorobą lokomocyjną :) Pozostaje też mieć nadzieję na poprawę oferty od nowego rozkładu jazdy.

/Kolej #TKh #TKh 05353 #PKM #Pomorska Kolej Metropolitalna #sierpień #lato

22.09.2015 08:48 12508 jarua