81511
81511
81511 | Kolej
Francuska kolej regionalna, patrząc znad Wisły, wydaje się niemal nieodkryta. Czas to zmienić :)
Przegląd rozkładów jazdy, map sieci, a w końcu objazd wybranych tras wyłania dwojaki obraz połączeń kategorii TER (fr. Transport express régional - odpowiednik pociągu osobowego/regio).

Połączenia dowozowe w obrębie dużych aglomeracji oraz magistralne - na trasach łączących większe miasta, to dobrze zorganizowane, wydajne podsystemy, które charakteryzują się wysokimi częstotliwościami oraz dostosowaniem pojemności taboru do potrzeb. Prędkość 160km/h jest w tym przypadku standardem.

Niestety optymizm opada wraz rosnącą odległością od dużych miast i najważniejszych linii kolejowych. Często, dobową liczbę połączeń na pobocznych trasach można pokazać na palcach jednej ręki. Popularną praktyką jest uruchamianie autobusów zastępczych (TER Bus) ze względu na małe zapotrzebowanie.
Nie można nie podkreślić, że sieć SNCF została niesamowicie przetrzebiona i pod względem gęstości (dostępności) transportu kolejowego jest marnym ułamkiem tego co funkcjonowało w I połowie XX w. Porównajmy: 1921 oraz 2009.

Wróćmy do zdjęcia...
Aigues-Mortes, Languedoc-Roussillon, Francja. 4.09.2014.
Pociąg TER 77553 relacji Nimes - Le Grau-du-Roi pokonuje most obrotowy, który jest udostępniany pociągom tylko na moment przejazdu - 5 razy w dzień powszedni i 2 razy w soboty, niedziele i święta. Tuż przed przejazdem

Samo Aigues-Mortes to wioska zdecydowanie warta odwiedzenia. Centrum miejscowości stanowi historyczny gród otoczony pełnymi murami obronnymi z XIII w. - do dziś jednak pełen życia dzięki sklepikom, barom i restauracjom, które barwami i zapachami zapewniają prawdziwą ucztę dla zmysłów :)
81511, TER, Francja, wrzesień, lato, eurotrip_2014
Dodano: 24.10.2014 20:09 | Obejrzeń: 3186 | Nadesłane przez: marcinc