Strona główna / Komunikacja miejska / Wiener Linien / ULF A #42
ULF A #42
ULF A #42

Wien, mały ULF przybył właśnie na śródmiejską pętlę Schottentor położoną tuż przy słynnym wiedeńskim Ringu. W tle przepiękny Kościół Wotywny. 20.07.2011.

Chciałem coś gdzieś wtrącić o ULFach, wtrącę więc tutaj. Tramwaje o wybitnie specyficznej, skomplikowanej konstrukcji. Oparte na dwukołowych wózkach (zwanych portalowymi) bez pełnych osi. Koła jezdne są zamontowane i napędzane indywidualnie. Za synchronizację odpowiada elektronika. Każdy przegub kryje jeden wózek portalowy wraz z silnikami, przekładniami i systemem synchronizującym. W, nazwijmy to: "pseudo" przegubach (w członach skrajnych) znajdują się skrętne wózki portalowe toczne lub napędne (napędne tylko w ULF A w ostatnim członie). Tramwaje wyposażone są w hydraulikę, za pomocą której komputer utrzymuje pudło na stałej wysokości niezależnie od obciążenia pasażerami. Motorniczy może też "podnieść" tramwaj, maksymalnie o 4 cm, np. dla bezproblemowej eksploatacji w warunkach zimowych.1
Podsumowując:
ULF A ma 3 człony i wózki w układzie 1’+A’+A’+A'.
ULF B ma 5 członów i wózki w układzie 1’+A’+A’+A’+A’+1’.
Wiele wyjaśniają obrazki, tu, tu i tu.
Po co to wszystko? W efekcie stworzono "ultra" niskopodłogowy (światowy rekord) tramwaj - w wejściu 18cm nad główką szyny. W głębi pojazdu minimalnie więcej - 20,5cm. Dla porównania, w Swingu odpowiednio od 35 do 48cm. Osoba na wózku inwalidzkim może wjechać do ULFa z poziomu jezdni po otwarciu niewielkiej rampy.
ULFy są dostarczane systematycznie od 1995 roku. Jeździ już 225, a do 2014 roku 300 egzemplarzy ma służyć wiedeńczykom. Mimo, że Wiener Linien systematycznie modernizuje i utrzymuje torowiska w idealnym stanie, do dziś są w Wiedniu odcinki, po których ULFy jeździć nie mogą2.

Czy tak wyjątkowy pojazd dostarcza równie wyjątkowych wrażeń dla pasażera? Nie :-) Spartańskie, nieciekawe wnętrze, w części pojazdów plastikowe siedzenia, wózki portalowe w przegubach skutkują wąskimi przejściami. Poziomem drgań i wstrząsów ULF nie odbiega szczególnie od konwencjonalnego niskopodłogowca na dobrym torze. Jadąc ULFem szybko zapominamy, że to tak nietypowa konstrukcja.

/Wiener Linien #042 #linia_44_wien #Wien #Wiedeń #Austria #lipiec #lato

23.07.2011 15:31 8584 marcinc

Komentarze
Użytkownik
24.07.2011 20:57
Jak taki krótki, to pewnie linia 44? Pamiętam, jak w 2004 roku przez tydzień dojeżdżałem ULFami na linii 43 na trasie Hernals-Schottentor i z powrotem. Tramwaj jest faktycznie zawieszony tak nisko, że za żadne skarby nie da się określić na ilu spoczywa wózkach. Jeśli dodać do tego, że na wiedeńskich szynach nie ma chyba żadnych styków i wszystko jest bardzo ciche, to tym trudniej odpowiedzieć na pytanie ile wózków ma ULF:)
Admin
24.07.2011 21:37
Tak, 44. Fatalne te wyświetlacze. ULFową zagadkę masz już rozwiązaną :-)